“Ailə və uşaqlarla aparılan psixososial işin xüsusiyyətləri” mövzusunda təlim keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 1-3 may 2024-cü il tarixlərində Gəncə şəhərində uşaq hüquqlarının müdafiəsi üzrə ayrı-ayrı sahələrdə mütəxəssis hazırlığının təmin edilməsi məqsədilə Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin əməkdaşları, həmçinin Göygöl rayon ümumtəhsil müəssisələrinin psixoloqları üçün “Ailə və uşaqlarla aparılan psixososial işin xüsusiyyətləri” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edən Komitənin Ailə məsələləri şöbəsinin əməkdaşı Əmirxan Səfərov iştirakçılara təlimin məqsədi barədə məlumat verərək, icmada ailə və uşaqlarla psixososial işin aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Təlimçi qismində çıxış edən ekspert, Sosial Xidmətlər Agentliyinin tabeliyində olan Həssas əhali qruplarından olan şəxslər üçün Sığınacaq və Sosial Reabilitasiya Müəssisəsinin sosial işçisi, Bakı Dövlət Universitetinin doktorantı Elvin Muradov tərəfindən iştirakçılara ailə və uşaqlarla sosial işin əhəmiyyəti, qiymətləndirmə prosesində mütəxəssis bacarıqlarının, uşaq inkişafında tərbiyə və müdafiənin əsasları, uşaqlara qarşı zorakılığın müəyyənləşdirilməsi və qarşısının alınması mexanizmləri, fərdi hal üzrə qeytkipinq prosedurları və icmada tətbiqi, keys menecerin funksiyaları, nəzarət və monitorinq mövzuları haqqında məlumat verilib. Həmçinin örnək keyslər, tapşırıq və qrup işləri vasitəsilə ailə və uşaqlarla sosial işin təşkili məsələlərində aktual problemlərə toxunulub və həll yolları müzakirə olunub.

The training was held on the topic "Features of psychosocial work with families and children"
On May 1-3, 2024, in order to provide specialist training in various fields for the protection of children's rights, a training was held on "Characteristics of psychosocial work with families and children" with the organization of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, in Ganja city, for the employees of Child and Family Support Centers, as well as for psychologists of general education institutions of Goygol district.
Amirkhan Safarov, an employee of the Family Affairs Department of the Committee, made an opening speech at the training, informing the participants about the purpose of the training and emphasizing the importance of conducting psychosocial work with families and children in the community.
Elvin Muradov, an expert acting as a trainer, a social worker of the Shelter and Social Rehabilitation Institution for Persons from Vulnerable Population Groups under the Social Services Agency, a doctoral student of Baku State University, taught the participants the importance of social work with families and children, expert skills in the assessment process, education and protection in child development, basics and mechanisms for identifying and preventing violence against children, gatekeeping procedures for individual cases and their application in the community, case manager functions, and control and monitoring topics were reported, as well. Also, through sample cases, assignments and group work, actual problems in the organization of social work with families and children were touched upon and solutions were discussed.