11 sentyabr 2025-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Baş katibi Kayrat Sarıbayın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Azərbaycanın geosiyasi mövqeyindən irəli gələrək, vacib dəhlizlərin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini və AQEM-in Beyin Mərkəzləri Forumununilk dəfə olaraq Çindən kənardaməhz Azərbaycanda baş tutmasının əlamətdar olduğunu vurğulayıb. O, ölkəmizin digər beynəlxalq təşkilatlarda həyata keçirdiyi siyasətin AQEM-ə sədrliyi dönəmində də uğurla davam etdiriləcəyinə, Çin və Avropanı birləşdirən dəhlizlərin qovşağında yerləşən ölkəmizin ölkələr və xalqlar arasında sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlığın inkişafına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Dialoq üçün platforma olan AQEM-in artıq beynəlxalq təşkilata çevrilməkdə olduğunu, yenidən təsisatlanma və inkişaf dövrünü yaşadığını bildirib. Təşkilatın gələcək fəaliyyətində ailə institutunun əhəmiyyətinin və qadınların gücləndirilməsi məsələlərinin əsas xətt olacağını bidirən sədr, bu yanaşmanın təşkilata üzv ölkələr arasında həmrəyliyə və cəmiyyətlərin inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə inandığını diqqətə çatdırıb.
Kayrat Sarıbay AQEM-in mövcudluğu dövründə həyata keçirdiyi fəaliyyətlərə toxunaraq qeyd edib ki, təşkilat ötən müddət ərzində üzv dövlətlər arasında qarşılıqlı etimadın formalaşdırılması, təsisatlanma prosesinin gücləndirilməsi, eləcə də dialoqun təşviqi və birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edib.
Baş katib Azərbaycanın AQEM-dəki fəal rolunu və sədrliyi dövründə irəli sürdüyü təşəbbüsləri yüksək qiymətləndirərək, təşkilatın inkişafı və beynəlxalq səviyyədə daha səmərəli fəaliyyət göstərməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb.
Görüş qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlıq ruhunda keçib. Tərəflər yaxın gələcəkdə AQEM çərçivəsində birgə tədbirlərin təşkili və əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində razılığa gəliblər.

Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Meets with CICA Secretary General
11 September 2025 16:26
On September 11, 2025, Ms. Bahar Muradova, the Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan met with a delegation led by Mr. Kairat Sarybay, the Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA).
Welcoming the guests, Ms. Bahar Muradova highlighted Azerbaijan’s significant contributions to the development of key transit corridors, stemming from its geopolitical position. She emphasized the symbolic importance of the fact that, for the first time, the CICA Think Tank Forum was held outside of China, specifically in Azerbaijan. Ms. Muradova expressed confidence that Azerbaijan’s successful policies in various international organizations would continue during its chairmanship of CICA. She stressed that Azerbaijan, located at the crossroads of corridors connecting China and Europe, would contribute to the development of peace, security, and cooperation among countries and peoples.
Ms. Muradova noted that CICA, originally a platform for dialogue, is now evolving into an international organization and is currently undergoing a phase of institutional development and transformation. She underlined that the family institution and the empowerment of women would be among the key priorities in the organization’s future activities. The Chairperson expressed her belief that this approach would significantly contribute to solidarity among member states and to the overall development of societies.
CICA Secretary General Mr. Kairat Sarybay, reflecting on the organization's activities since its inception, stated that notable progress had been made in strengthening mutual trust among member states, enhancing the institutionalization process, promoting dialogue, and implementing joint initiatives.
Praising Azerbaijan’s active role in CICA and the initiatives put forward during its chairmanship, the Secretary General also spoke about the steps being taken to further develop the organization and enhance its effectiveness at the international level.
The meeting took place in an atmosphere of mutual understanding and cooperation. Both sides agreed to organize joint events and further deepen collaboration within the framework of CICA in the near future.