Bahar Muradova Uşaq Səfirlər Məclisinin yeni seçilmiş üzvləri ilə görüşüb
Çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, layihəni uşaq iştirakçılığının və uşaq hüquqlarının qorunmasının ən yaxşı nümunələrindən biri adlandırıb və layihə iştirakçıları üçün təkcə hüquqlarını ifadə etmək imkanı deyil, eyni zamanda şəxsi inkişaf və özünü kəşf etmə baxımından da mühüm platforma olduğunu bildirib.
B.Muradova vurğulayıb ki, minlərlə uşaq arasından seçilərək belə layihələrə cəlb olunmaq, müxtəlif fəaliyyətlərdə iştirak etmək və səriştə qazanmaq uşaqlarda gələcəyə inamı artırır və uzun illər yadda qalan xatirələr yaradır.
Komitə sədri, uşaqların bu prosesdə fəal iştirakının digər uşaqların da hüquqlarının müdafiəsinə töhfə verdiyini, onların səsləndirdiyi fikirlərin qanunvericilikdə, təhsil prosesində və dövlətin fəaliyyət istiqamətlərini müəyyən edən sənədlərdə nəzərə alındığını qeyd edib. Əlavə edib ki, bu yolla Azərbaycan uşaqlarının mövqeyi ifadə edilir. B. Muradova, insan kapitalının formalaşdırılmasının dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olduğuna diqqət çəkərək, bu prosesə erkən yaşlardan başlanılmasının cəmiyyətin davamlı inkişafına xidmət etdiyini deyib.
Sədr, Məclisə seçilən uşaqları təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva uşaqların Səfirlər Məclisinə seçim turu haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Məclisin vakant yerlərinə qəbul üçün 8 avqust tarixində elan verilmiş, nəticədə müstəqil özünü ifadə etmə bacarığına, ictimai fəallığa, liderlik keyfiyyətinə malik 130 nəfər qeydiyyatdan keçmiş, onlardan 50 nəfəri ikinci mərhələdə (müsahibədə) iştirak etmək hüququ qazanmışdır. 29 sentyabr, 1-6 oktyabr tarixlərini əhatə edən seçim prosesinə dəvət olunmuş 50 nəfərdən 8 nəfəri müsahibədən uğurla keçmişdir.
Məclisin sıralarına yeni qatılan uşaq səfirlər bu missiyanın şərəfli və böyük məsuliyyət olduğunu bildirib, özləri haqqında məlumat veriblər. Uşaq Səfirlər Məclisinin üzvü seçilmələri ilə bağlı qürur hissi keçirdiklərini ifadə edən uşaqlar, Məclisdə uşaqların səsi olaraq onları layiqincə təmsil edəcəklərini bildiriblər.
Yekunda Komitə sədri üzvlərin hər birini bir daha ürəkdən təbrik edib, onların qarşısında önəmli vəzifələrin qoyulduğunu və bu istiqamətdə daha məsuliyyətli olmağı, öz potensiallarını daim artırmağı tövsiyə edib.

Ms. Bahar Muradova met with the newly elected members of the Children’s Ambassadors Assembly
Speaking at the event, Ms. Bahar Muradova, Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, described the project as one of the best examples of child participation and the protection of children’s rights. She noted that the project serves not only as an opportunity for participants to express their rights, but also as an important platform for personal development and self-discovery.
Ms. Muradova emphasized that being selected from among thousands of children to take part in such projects, participating in various activities, and acquiring competencies enhances children’s confidence in the future and creates lasting memories.
The Chairperson of the Committee stated that the active participation of children in this process contributes to the protection of the rights of other children as well, and that the ideas voiced by children are taken into account in legislation, in the education process, and in documents that define the directions of state policy. She added that in this way, the position of Azerbaijani children is articulated. Highlighting that the formation of human capital is one of the main priorities of state policy, B. Muradova noted that starting this process at an early age serves the sustainable development of society.
The Chairperson congratulated the children elected to the Assembly and wished them success in their activities.
Speaking at the meeting, Ms. Aynur Sofiyeva, Deputy Chairperson of the State Committee, provided information about the selection process for the Children's Ambassadors Assembly. She noted that an announcement for admission to vacant positions in the Assembly was made on August 8. As a result, 130 applicants possessing independent self-expression skills, civic engagement, and leadership qualities registered for the selection process, of whom 50 qualified to participate in the second stage (interviews). Out of the 50 candidates invited to the selection process held between September 29 and October 1–6, 8 successfully passed the interviews.
The child ambassadors newly joining the Assembly stated that this mission is an honorable one and carries great responsibility, and introduced themselves. Expressing their pride in being selected as members of the Children’s Ambassadors Assembly, the children emphasized that they would duly represent the voices of children within the Assembly.
In closing, the Chairperson once again warmly congratulated each of the members, noting that important responsibilities lie ahead of them and encouraging them to act with greater responsibility and continuously develop their potential.