BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsinə ilk dəfə Azərbaycan nümayəndəsi üzv seçilib
3 iyun 2026-cı il tarixində Nyu-York şəhərində BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyasına tərəf dövlətlərin 21-ci iclası çərçivəsində BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsinin 2027–2031-ci illər üzrə üzvlüyünə seçkilər keçirilib.
16 ölkənin iştirak etdiyi səsvermədə Azərbaycan namizədi Fərid Ədilov 130 səs toplayaraq Komitənin üzvü seçilib.
BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsi “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın müddəalarının tərəf dövlətlər tərəfindən icrasına nəzarət edir və qlobal səviyyədə insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində başlıca mexanizmlərdən biri hesab edilir. Eyni zamanda uşaqların silahlı münaqişələrə cəlb edilməsi və uşaq alverinə dair əlavə protokolların yerinə yetirilməsinin monitorinqini də aparır. Komitə 18 müstəqil ekspertdən ibarətdir və ilk dəfədir ki, Komitəyə Azərbaycan nümayəndəsi üzv seçilir.
Fərid Ədilov “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2019–2023-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın iştirakçısıdır, Böyük Britaniyanın Esseks Universitetində sosiologiya və kriminologiya üzrə doktorant və assistent müəllim kimi fəaliyyət göstərir. Hazırda Esseks Universitetində tədqiqat aparan Fərid Ədilovun elmi işi qadın parlamentarilərin qadınların hüquq və rifahına yönəlik siyasətlərin formalaşdırılmasına təsirini əhatə edir.
2006-2010-cu illərdə BDU-nun beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə bakalavr və 2011-2013-cü illərdə isə həmin ixtisas üzrə magistr təhsilini fərqlənmə ilə bitirib.
2017-2018-ci illərdə “Chevening” təqaüd proqramını qazanaraq Böyük Britaniyanın Newcastle Universitetində Beynəlxalq siyasət (Qloballaşma, Yoxsulluq və İnkişaf) sahəsi üzrə xüsusi fərqlənmə ilə magistr təhsili alıb. O, həmçinin bir müddət Böyük Britaniyada uşaq və gənclərlə işləyən Milli Vətəndaş Xidməti proqramında qrup rəhbəri olaraq çalışıb.
2019-cu ildə ABŞ Dövlət Departamentinin Təhsil və Mədəniyyət Məsələləri üzrə Bürosu tərəfindən həyata keçirilən “Peşəkar İxtisasartırma Proqramı”nın qalibi olub və proqram çərçivəsində o, ABŞ-ın Boston Şəhər İdarəsinin Səhiyyə və İnsan Xidmətləri Departamentində təcrübə keçib.
Qeyd edək ki, F.Ədilov doktorantura təhsilinə başlamazdan əvvəl Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsində 10 ilə yaxın fəaliyyət göstərib. O, müxtəlif dövrlərdə məsləhətçi, aparıcı məsləhətçi, sədrin köməkçisi və Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri vəzifələrində çalışıb.
Fərid Ədilovu BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsinin üzvü seçilməyi münasibətilə təbrik edir, vacib fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Azerbaijani Representative Elected to the UN Committee on the Rights of the Child for the First Time
On 3 June 2026, elections for membership of the United Nations Committee on the Rights of the Child for the 2027–2031 term were held in New York during the 21st Meeting of the States Parties to the UN Convention on the Rights of the Child.
In the election, which featured candidates from 16 countries, the Azerbaijani nominee, Mr. Farid Adilov, received 130 votes and was elected as a member of the Committee.
The UN Committee on the Rights of the Child monitors the implementation of the provisions of the Convention on the Rights of the Child by States Parties and is regarded as one of the principal global mechanisms for the protection of human rights. The Committee also oversees the implementation of the Optional Protocols concerning the involvement of children in armed conflict and the sale of children. It consists of 18 independent experts, and this marks the first time that an Azerbaijani representative has been elected to the Committee.
Mr. Farid Adilov is a participant in the 2019–2023 State Programme on the Education of Azerbaijani Youth at Prestigious Higher Education Institutions Abroad. He is currently pursuing a PhD in Sociology and Criminology at the University of Essex in the United Kingdom, where he also serves as an Assistant Lecturer. His doctoral research examines the influence of women parliamentarians on the development of policies aimed at advancing women's rights and well-being.
Between 2006 and 2010, Mr. Adilov completed his bachelor's degree in International Relations at Baku State University, followed by a master's degree in the same field, which he completed with distinction between 2011 and 2013.
In 2017–2018, he was awarded the prestigious Chevening Scholarship and earned a master's degree with distinction in International Politics (Globalisation, Poverty and Development) from Newcastle University in the United Kingdom. During his time in the UK, he also worked as a Team Leader for the National Citizen Service (NCS) programme, supporting children and young people.
In 2019, Mr. Adilov was selected for the Professional Fellows Program implemented by the Bureau of Educational and Cultural Affairs of the U.S. Department of State. As part of the programme, he completed a professional placement at the Boston Public Health Commission's Department of Health and Human Services.
Before commencing his doctoral studies, Mr. Adilov worked for nearly 10 years at the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan. During this period, he held several positions, including Consultant, Senior Consultant, Assistant to the Chairperson, and Head of the Department for International Relations and Protocol Services.
We extend our sincere congratulations to Mr. Farid Adilov on his election to the United Nations Committee on the Rights of the Child and wish him every success in this important role.