“Cinayət prosesində uşaq hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda təlim keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə Türkiyə Respublikası Ailə və Sosial Xidmətlər Nazirliyi tərəfindən “Azərbaycan və Türkiyə Hökumətləri arasında imzalanmış ailə, qadın və uşaq məsələləri üzrə siyasət sahəsində Əməkdaşlıq Protokolu ilə bağlı Fəaliyyət Planı” çərçivəsində türkiyəli ekspertlərin iştirakı ilə 17-18 aprel 2024-cü il tarixilərində “Cinayət prosesində uşaq hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda iki günlük təlim keçirilib.
Komitənin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edərək, ixtisaslaşmış uşaq məhkəmələri, uşaq polisi və uşaq prokurorlarının təsis edilməsi və uşaqların tələbatına uyğun xidmətlərin yaradılması istiqamətində Türkiyə Respublikasın müsbət təcrübəsinin öyrənilməsi və Azərbaycanda təşviqi ilə bağlı əməkdaşlıq münasibətlərinin əhəmiyyətindən danışıb.
Təlim Türkiyə Respublikasında cinayət təqibi üzrə yetkinlik yaşına çatmayanlar barəsində məhkəməyədək icraatın xüsusiyyətləri, cinayətlərin araşdırılması zamanı zərərçəkmiş və ya şahid olan uşaqların hüquqlarının müdafiə (dəstək) təminatı, prokurorluq orqanlarının uşaq hüquqlarının müdafiəsi üzrə qurumlarla əməkdaşlıq üsulları, “Uşaqların cinsi istismar və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurasının Konvensiyası (Lansarote Konvensiyası) üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi ilə bağlı Türkiyə təcrübəsi və sair mövzuları əhatə edib. Türkiyə Respublikasının Ailə və Sosial Xidmətlər nazirliyinin hüquq hüşavirləri Mücahit Gülşen və Cem Kurt tərəfindən keçirilən təlimdə Türkiyə Respublikasının Baş Prokurorluğun əməkdaşı da canlı bağlantı vasitəsilə iştirak edib.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunun Elm-Tədris Mərkəzində keçirilən təlimlərdə ümümilikdə 80 nəfər prokuror iştirak edib.

The training was held on "Protection of children's rights in criminal proceedings".
On April 17-18, 2024, a two-day training was held on the topic "Protection of children's rights in criminal proceedings" with the participation of Turkish experts within the framework of the "Action Plan on Cooperation Protocol in the field of policy on family, women and children issues signed between the Governments of Azerbaijan and Turkey" by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Ministry of Family and Social Services of the Republic of Turkey.
Ms. Jeyran Rahmatullayeva, the chief of staff of the Committee, made an opening speech at the event and spoke about the importance of cooperation relations regarding the establishment of specialised children's courts, children's police and children's prosecutors, and the study of the positive experience of the Republic of Turkey and its promotion in Azerbaijan in order to create services that meet the needs of children.
The training covered themes such as pre-trial proceedings against minors on criminal prosecution in the Republic of Turkey, protection (support) of the rights of children who are victims or witnesses during the investigation of crimes, methods of cooperation of prosecutor's offices with institutions for the protection of children's rights, Turkey's experience in fulfilling obligations under the Council of Europe Convention (Lansarote Convention) "On the protection of children from sexual exploitation and sexual violence" and other topics. An employee of the General Prosecutor's Office of the Republic of Turkey also participated in the training conducted by Mujahit Gulshen and Jem Kurt, the legal advisers of the Ministry of Family and Social Services of the Republic of Turkey through a live link.
A total of 80 prosecutors participated in the training held at the Science and Education Center of the General Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan.