İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə interaktiv təlimlər təşkil edilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərə geri qayıdan əhali ilə psixososial işin aparılması istiqamətində tədbirlərin davamı olaraq valideyn və uşaqlara interaktiv təlimlər keçilib.
Təlimlər Dövlət Komitəsinin tabeliyində olan Goranboy və Göygöl Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin əməkdaşları – psixoloqlar Günay Qarayeva və Aytac Əliyeva, sosial iş üzrə mütəxəssislər Hacıağa Nəbiyev və Mirkazım Mirzəyev tərəfindən 30 iyun-02 iyul tarixlərində keçirilib. Xocavənd rayonunun Qırmızı Bazar qəsəbə tam orta ümumtəhsil məktəbi, Xocavənd şəhər məktəbi, Xankəndi şəhəri 4 nömrəli tam orta məktəb və Laçın şəhər 2 nömrəli tam orta məktəbdə keçirilən təlimlər iştirakçıların yeni mühitə uyğunlaşmasına, ailədaxili ünsiyyətin gücləndirilməsinə və psixososial rifahın dəstəklənməsinə töhfə verib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin əməkdaşı Suqra Cəfərova, Laçın rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin əməkdaşı Aytən Bayramova və Xankəndi şəhəri 4 nömrəli tam orta məktəbin direktor əvəzi Loğman Məmmədov təlimlərin əhəmiyyətindən danışıblar.
Təlimlər iki istiqaməti əhatə edib. 8-16 yaş arası uşaqlarla keçirilən psixoloji treninqlərin məqsədi yeniyetmələrdə özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, sağlam ünsiyyət vərdişlərinin formalaşdırılması, fəal dinləmə qabiliyyətinin artırılmasına dəstək göstərilməsi olub.
"Valideyn bacarıqlarının artırılması" mövzusunda təlim isə adaptasiya dövründə valideynlərin ailədaxili münasibətlərdə assertiv (özünəəmin) ünsiyyət modelinin inkişaf etdirilməsi, uşaqların görünməyən psixoloji və emosional ehtiyaclarının qarşılanması, fəal dinləmə qabiliyyətinin artırılması, eləcə də konfliktlərin konstruktiv şəkildə idarə olunmasına psixososial dəstək göstərilməsini hədəfləyib.

Interactive Training Sessions Organized in the Liberated Territories
As part of the ongoing measures implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs to carry out psychosocial work with the population returning to the liberated territories, interactive training sessions were conducted for parents and children.
The trainings were held from 30 June to 2 July by staff of the Goranboy and Goygol Child and Family Support Centers under the State Committee, including psychologists Ms. Gunay Garayeva and Ms. Aytaj Aliyeva, and social work specialists Mr. Hajiaga Nabiyev and Mr. Mirkazim Mirzayev. The sessions took place at the Kirmizi Bazar settlement secondary school of Khojavand district, the Khojavand city school, Khankendi City Secondary School No. 4, and Lachin City Secondary School No. 2. The trainings contributed to participants’ adaptation to the new environment, strengthening of family communication, and support for psychosocial well-being.
Opening remarks were delivered by Ms. Sugra Jafarova, an employee of the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Aghdam, Fuzuli and Khojavand districts, Ms. Aytan Bayramova, an employee of the Restoration, Construction and Management Service in Lachin district, and Mr. Loghman Mammadov, acting principal of Khankendi City Secondary School No. 4, who spoke about the importance of the trainings.
The sessions covered two main directions. The psychological trainings conducted for children aged 8–16 aimed to develop self-expression skills among adolescents, build healthy communication habits, and enhance active listening skills.
The training on “Enhancing Parenting Skills” aimed to support the development of assertive communication within family relationships during the adaptation period, address children’s hidden psychological and emotional needs, strengthen active listening skills, and provide psychosocial support for constructive conflict management.
Overall, 241 participants attended the trainings, which were received with great interest by the participants.