“Uşaqların ana südü ilə qidalandırılmasının faydaları” mövzusunda tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Respublikamızın şəhər və rayonlarında gənclərin müasir dövrün aktual məsələləri ilə bağlı maarifləndirilməsi istiqamətində müxtəlif genişmiqyaslı layihələr həyata keçirir. Layihələr çərçivəsində Bakı şəhərində yerləşən və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan orta-ixtisas təhsili müəssisələrində tələbələr üçün keçirilən tədbirlərdə müxtəlif aktual mövzular ətrafında ekspertlərin məruzələri dinlənilir, diskussiyalar aparılır və tələbələri maraqlandıran suallar ekspertlər tərəfindən cavablandırılır.
Layihə çərçivəsində növbəti tədbir 4 oktyabr 2018-ci il tarixində Bakı İdarəetmə və Texnologiyalar Kollecində qız tələbələri üçün keçirilib. “Ana və uşaqların sağlamlığının yaxşılaşdırılmasına dair” Dövlət Proqramının 4.7.2-ci bəndinə uyğun olaraq “Uşaqların ana südü ilə qidalandırılmasının faydaları” mövzusunda keçirilən tədbirdə Dövlət Komitəsinin və Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Kollecin direktoru Faiq Şahbazlı bu cür maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinin Kollecdə artıq ənənə halını aldığını, Kollecin müəllim-tələbə heyətinin aktual mövzular ətrafında müzakirələrə hər zaman maraq göstərdiyini qeyd edib və təşkilatçılara öz minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra çıxış edən Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin müdiri Gülnarə Məmmədova ölkəmizdə Komitə tərəfindən həyata keçirilən ailə siyasəti barədə tədbir iştirakçılarına qısa məlumat verib. Çıxışı zamanı erkən nikah, qan qohumları arasında bağlanan nikahların fəsadları, nikahdan öncə tibbi müayinə, reproduktiv sağlamlıq kimi mövzulara toxunan G.Məmmədova tələbələri aktiv olmağa səsləyib.
Tədbirdə Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Şəhla Mirzəzadə “Ana südü ilə qidalanmanın təşviq edilməsinin əhəmiyyəti” adlı təqdimatla çıxış edib. Çıxışı zamanı Ş.Mirzəzadə tələbələrə ana südünün faydaları, ana südündən istifadədən imtinanın yaratdığı fəsadlar, ana südünün körpələrin gələcəkdəki inkişafına müsbət təsirləri barədə geniş məlumat verib.
Çıxışlardan sonra Dövlət Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən “Azərbaycan ailəsi” film festivalına təqdim edilən “Xoşbəxtliyin açarı” və “Ailə bir ağacdır” adlı qısametrajlı sosial çarxlar nümayiş olunub.
Sonda tələbələri maraqlandıran suallar ekspertlər tərəfindən cavablandırılıb, Kollecin kitabxanasına Dövlət Komitəsi və Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış maarifləndirmə bukletləri təqdim olunub.

"The benefits of breastfeeding for children"
The State Committee for Family, Women and Children Affairs permanently carries out various large-scale projects dedicated to the protection of children rights. aimed on education of in the cities and regions of our Republic. Within the framework of the projects, reports of experts on various actual topics are being discussed.
The next event within the project was held on October 4, 2018 at the Baku College of Management and Technology for girls-students of this college. The event was held on the topic "Benefits of breastfeeding children" in accordance with Article 4.7.2 of the State Program on Maternal and Child Health Improvement. The Conference had been organized by participation of representatives of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Ministry of Health as well as relevant audience.
The event was opened by the director of the College Faig Shahbazli. He thanked the organizers and also noted that holding such kind of educational events has already become a tradition at the College, and College's teaching staff has always been interested in discussions on social issues.
Later, Gulnara Mammadova, Head of the Family Problems Department of the State Committee briefed the event participants about the family policy implemented by the Committee in our country. Referring to topics such as early marriages, complications of marriages between blood relatives, medical examination before marriage.
Afterwards doctor-methodologist of the Center for Public Health and Reforms of the Ministry of Health Shahla Mirzazadeh made a presentation entitled "The importance of breastfeeding promotion". During the speech S.Mirzazadeh informed students about the benefits of breastfeeding, complications caused by the use of breast milk, positive effects of breastfeeding on the future of infants.
After the speeches, the shortcuts films "The Key to Happiness" and "The Family is a Tree" represented to the film festival held by the State Committee were demonstrated to the participants of the event.
At the end, questions were answered by the experts, and the College Library was provided with booklets prepared by the State Committee and the Ministry of Health