“Ziyanlı vərdişlərə YOX deyək!” mövzusunda tədbir Azərbaycan Texniki Universitetinin nəzdində Bakı Dövlət Rabitə və Nəqliyyat Kollecində keçirilmişdir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən mütəmadi olaraq, respublikamızın şəhər və rayonlarında yerləşən təhsil ocaqlarında gənc və yeniyetmələrin reproduktiv sağlamlıq və sağlam həyat tərzinin təbliği, gənclərin ailə həyatına hazırlığı, ailə planlaşdırılması və digər mövzular ətrafında maarifləndirilməsi istiqamətində layihələr həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə növbəti tədbir 12 oktyabr 2018-ci il tarixində saat 13:00-da Səhiyyə Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi ilə birgə Azərbaycan Texniki Universitetinin nəzdində Bakı Dövlət Rabitə və Nəqliyyat Kollecində təhsil alan tələbələr üçün keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Texniki Universiteti nəzdində Bakı Dövlət Rabitə və Nəqliyyat Kollecinin tərbiyə işləri üzrə direktor müavini
Şahmurad Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə və Səhiyyə Nazirliyinə öz minnətdarlığını bildirib və tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin
Ailə Problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva ailə, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə çıxış edərək, ailələri narahat edən problemlər və onların həlli istiqamətində Komitə tərəfindən görülmüş işlərdən danışıb.
Kamila Əliyeva çıxışında sağlam həyat tərzinin ailənin, məişətin, asudə vaxtın və ictimai fəaliyyətin səmərəli təşkilini özündə əks etdirdiyini bildirərək eyni zamanda sağlam həyat tərzinin ailədaxili münasibətlərdə şiddətin və zorakılğın profilaktikasının olduğunu
qeyd edib.
Daha sonra Azərbaycan Ailəsi Film Festivalına təqdim olunan “Hədəf” və “Ailə bir ağacdır” filminin nümayişi böyük diqqətlə izlənilmişdir.
Sonra çıxış edən səhiyyə mütəxəssisi Zümrüd Kazımova “Ziyanlı vərdişlərə yox deyək” mövzusunda təqdimatla çıxış etmişdir. O, sağlam həyat tərzinin təbliği, ziyanlı vərdişlərə (narkomaniya, alkoqolizm, siqaret), QİÇS-ə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, reproduktiv sağlamlıq barəsində tədbir iştirakçılarına geniş məlumat vermişdir.
Sonda mövzu ətrafında müzakirələr aparılmış və Kollec tələbələrini maraqlandıran suallara cavab verilmişdir. Komitə tərəfindən hazırlanmış maarifləndirmə materialları tədbir iştirakçılarına təqdim olunmuşdur.

An event titled "Say no to damaging habbits" was held in Baku State Communication and Transportation College under the Azerbaijan Technical University
The State Committee for Family, Women and Children Affairs permanently carries out various large-scale projects focused on motivation on education of young generation of our country. Within the framework of the projects, reports of experts on various actual topics are being discussed at the events held at the secondary schools of the Ministry of Education under the Ministry of Education situated in Baku city, also the discussions are being held and the questions of the students are being answered by the experts.
The next event within the project was held on October 12, 2018 at the Baku State Communication and Transportation College under the Azerbaijan Technical University for students of this college.
The event was opened by the deputy director for educational work of the College Shahmurad Mammadov. He thanked the organizers and also noted that holding such kind of educational events has already become a tradition at the College, and College's teaching staff has always been interested in discussions on social issues.
Later, Kamila Aliyeva, deputy head of the Family Problems Department of the State Committee briefed the event participants about the family policy implemented by the Committee in our country. Afterwards Zumrud Kazimova expert of health structure made her presentation on theme "Say no to damaging habbits".
After the speeches, the shortcuts films "The Key to Happiness" and "The Family is a Tree" represented to the film festival held by the State Committee were demonstrated to the participants of the event.
At the end, questions were answered by the experts, and the College Library was provided with booklets prepared by the State Committee and the Ministry of Health