“Uşaqlıq dövrünə xas olan əlilliyin erkən aşkarlanması” mövzusunda tədbir keçirilib
Sentyabrın 24-də Saatlı UADM-in 2019-ci il Dövlət proqramına əsasən Saatlı Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi “Uşaqlıq dövrünə xas olan əlilliyin erkən aşkarlanması” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirib.
Tədbirdə Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin əməkdaşları və tibb işçiləri olmaqla 18 nəfər iştirak edib.
Tədbirdə mövzu haqqında məlumat verilərək, bildirilib ki, əlillik hallarının əksəriyyəti körpənin dünyaya gəldiyi dövrdən qaynaqlanır. Bu halların erkən aşkarlanması, profilaktikası və erkən müdaxiləsi isə əlilliyin qarşısının alınmasında mühüm rol oynayır. Bununla da, əlilliyin qarşısının erkən alınması üçün tədbirlərin görülməsi müzakirə olunub.

An event on "Early Detection of Childhood Disabilities" was held
On September 24, according to the 2019 State Program, Saatli Children and Families Support Center held an educational event titled "Early Detection of Childhood Disabilities".
The event was attended by 18 people, including employees of the Child and Family Support Center and medical staff.
During the event, the subject was informed that the majority of disability stems from the time the baby was born. Early detection, prevention and early intervention of these cases play an important role in the prevention of disability. However, the discussion of measures to prevent early disability was discussed.