“Bələdiyyələrdə Gender Bərabərliyi siyasətini həyata keçirmək üçün praktiki tövsiyələr” adlı bələdçi nəşr olundu
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Bələdiyyələrdə Gender Bərabərliyi siyasətini həyata keçirmək üçün praktiki tövsiyələr” adlı bələdçi nəşr olunub.
Çap materialının hazırlanmasında məqsəd yerlərdə gender bərabərliyinin təmin edilməis və qadın hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mexanizmin təkmilləşdirilməsidir.
Gender komissiyasının vəzifələri və fəaliyyəti, gender üzrə məsul şəxslərin hüquq və vəzifələrinin əks olunduğu çap materialı yerli özünüidaretmə qurumlarında Gender komissiyalarının və yaxud Gender üzrə məsul şəxslərin təyin edilməsi onların yerli icmaların ictimai həyatında fəal olmalarını təşviq edir.
Komitə çap materialını gender bərabərliyinin təşviqi istiqamətində məqsədəuyğun sənəd hesab edərək, Azərbaycan Respublikası ərazisində fəaliyyət göstərən bütün bələdiyyələrdə tətbiq edilməsini tövsiyə edir.
Bələdçidə rəhbər götürülən mexanizm və təkliflər GİZ-in həyata keçirdiyi “Yaxşı Yerli Özünüidarəetmə” Proqramı çərçivəsində ekspert qrupu tərəfindən işlənib hazırlanmış “Yerli özünüidarədə qadın iştirakçılığı: hüquqi və institusional mexanizmlərin şərtləndirdiyi mövcud vəziyyətə qısa baxış” adlı tədqiqata əsasən Komitənin, BDU-nun və GİZ ekspertlərinin iştirakı ilə hazırlanmışdır.

A guide book entitled “Practical Recommendations for Implementing Gender Equality Policy in Municipalities” was published
Within the framework of joint cooperation between the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the German Organization for International Cooperation, a guide book entitled "Practical Recommendations for the Implementation of Gender Equality Policy in Municipalities" was published.
The purpose of the publication is to ensure gender equality in the local authorities and to improve the mechanism for the protection of women's rights.
Tasks and activities of the Gender Commission, printed materials reflecting the rights and responsibilities of gender officials, the appointment of Gender Commissions or Gender focal points in local self-government bodies encourages them to be active in the public life of local communities.
The Committee considers the publication to be an appropriate document for the promotion of gender equality and recommends its application in all municipalities operating in the territory of the Republic of Azerbaijan.
“Guided Mechanisms and Suggestions” were prepared with the participation of the Committee, Baku State University and GIZ experts, based on a study entitled “Women's Participation in Local Self-Government: A Brief Review of the Current Situation Conditioned by Legal and Institutional Mechanisms” elaborated and developed by an expert group under GIZ's “Good Local Self-Government Program”.