“Genderə Həssas Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin Həyata Keçirilməsində Vətəndaş Cəmiyyətinin Rolunun Artırılması” adlı layihənin yekun konfransı keçirildi
18 iyun 2020-ci il tarixində “Genderə Həssas Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin Həyata Keçirilməsində Vətəndaş Cəmiyyətinin Rolunun Artırılması” adlı layihənin yekun konfransı keçirilmişdir.
Avropa İttifaqı, BMT-nin İnkişaf Proqramının dəstəyi ilə reallaşdırılan layihənin ümumi məqsədi Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) icrasına dair milli gündəliyin genderə həssas istiqamətdə işlənib-hazırlanması və həyata keçirilməsində vətəndaş cəmiyyətinin effektiv və fəal iştirakının təşviq edilməsidir. Layihənin digər məqsədləri siyahısına isə vətəndaş cəmiyyəti və Hökumət arasında DİM məsələləri müstəvisində qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsini və dialoqun qurulmasını təşviq etmək və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının DİM-lərin icrasında gender amilini nəzərə alan yanaşmanın tətbiqi ilə bağlı anlayış və biliklərini yaxşılaşdırmaqdır.
Layihə çərçivəsində vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları ilə Hökumət arasında DİM gündəliyinin icrası kontekstində dialoq və şəbəkələşmə üçün gender amilinin də nəzərə alındığı platforma yaradılmışdır. Həmçinin, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının DİM çərçivəsini daha yaxşı anlaması və DİM-lərin icrasında gender amilini nəzərə alan yanaşmaların tətbiqinə dair bacarıqlar artırılmış, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları tərəfindən icra edilən, gender məsələlərinə həssaslıqla yanaşılan DİM-lərlə bağlı layihələrə dəstək göstərmək üçün qrant proqramı həyata keçirilmişdir.
Konfransın açılışında Avropa İttifaqı Azərbaycan nümayəndəliyinin əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Simona Qatti, BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbərinin müavini Çara Bist, İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi Hüseyn Hüseynov, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova və Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova çıxış etmişdir.

The final conference of the project "Enhancing the Role of Civil Society in Implementing Gender Sensitive Sustainable Development Goals" was held on June 18, 2020.
The overall goal of the project, supported by the European Union and the United Nations Development Program, is to promote the effective and active participation of civil society in the elaboration and implementation of the gender-sensitive national agenda for the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs).Other goals of the project include strengthening mutual trust and dialogue between civil society and the government on SDG issues, and improving the understanding and knowledge of civil society organizations on the application of a gender-based approach to the implementation of SDGs.
In the context of the implementation of the SDGs agenda, within the framework of the project a platform was created for dialogue and networking between civil society organizations and the Government, which also takes into account the gender factor.In addition, a grant program was implemented to support SDGs-related projects implemented by civil society organizations that have better understood the framework of the SDGs and increased their capacity on application of gender-sensitive approaches in the implementation of the SDGs.
Ms. Simona Gatti, Head of Cooperation at the EU Delegation to Azerbaijan, Ms. CharuBist, UNDP Deputy Resident Representativein Azerbaijan, Mr. HuseynHuseynov, Head of the Department of the Ministry of Economy, Secretary of the National Coordinating Council for Sustainable Development, Ms. Sabina Manafova, Head of the International Relations and Protocol Service Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and Ms.Taliya Ibrahimova, Head of the Legal Support Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs made a speech at the opening of the conference.