Zərdab rayonunda erkən nikah faktının qarşısı alınmışdır
19.08.2020-ci il tarixdə Ailə Qadın və Uşaq Problemləri üzə Dövlət Komitəsinə “Təmiz dünya” İctimai Birliyi tərəfindən Zərdab rayon kənd sakininin 2006-cı il təvəllüdlü qızını erkən nikaha məcbur etmək məqsədi ilə nişanladığına dair məlumat daxil olmuşdur. Müraciətin araşdırılması barədə operativ olaraq, Komitə nəzdində fəaliyyət göstərən Zərdab Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinə (UADM) müvafiq tapşırıqlar verilmişdir.
Məsələ ilə bağlı Zərdab UADM-nin, Zərdab Rayon İcra Hakimiyyətinin və Zərdab Rayon Polis Şöbəsinin məsul əməkdaşları ailəyə səfər etmiş, vəziyyətlə yerində maraqlanmışlar.
İlk növbədə azyaşlı ilə söhbət aparılmış və məlum olmuşdur ki, valideynləri 14 yaşlı qızı məcburən təhsildən yayındıraraq nişanlamış, orta təhsilini başa vuraraq ali məktəbə daxil olmaq istəyinin reallaşmasına məhdudiyyət qoymuşlar. Bununla da həddi-buluğa çatmamış azyaşlının Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulan bir sıra hüquqlarının pozulmasına kobud cəhd olunmuşdur.
Məsələ barədə uşağın təhsil aldığı kənd məktəbinin direktoru məlumatlandırılmış, öz səlahiyyətləri çərçivəsində müvafiq tədbirlər görməli olduğu onun diqqətinə çatdırılmışdır.
Həmçinin uşağın valideynləri törətdikləri kobud qanun pozuntularının mahiyyəti və müvafiq normativ aktlarda nəzərdə tutulan hüquqi məsuliyyətləri ilə əlaqədar məlumatlandırılmış, izahatları alınaraq onlara ciddi xəbərdarlıq edilmişdir.
İctimaiyyətin haqlı qınağına səbəb olan bu hadisə Dövlət Komitəsi və Zərdab Rayon İH-də fəaliyyət göstərən “Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupu” çərçivəsində nəzarətə götürülmüşdür.
Eyni zamanda məsələnin həddən artıq ciddiliyini və nikaha girmək istəyən digər tərəfin də məsuliyyət daşıdığını nəzərə alaraq qarşı tərəflə də məcburi erkən nikahın qarşısının alınması istiqamətində müvafiq iş aparılır.

The fact of early marriage was prevented in Zardab district
The State Committee for Family, Women and Children's Affairs got information from "Clean World" Public Union that a resident of Zardab district forced his daughter who was born in 2006 into early marriage by organizing an engagement ceremony. Relevant instructions were given to Zardab Child and Family Support Center (UACC) operating under the State Committee to investigate the appeal.
Officials of Zardab Child and Family Support Center, Zardab Executive Power and Zardab Police Department visited the family for the detailed investigation.
First of all, the minor was interviewed and it was found out that her parents forcibly engaged their 14-year-old daughter deprived her from education restricted her desire to enter higher education after completing secondary education. Thus, it was a gross attempt to violate rights of minors provided in the legislation of the Republic of Azerbaijan. The child's parents were also informed about the nature of the gross violations committed by them and their legal responsibilities under the relevant regulations.
This incident was taken under control by the State Committee and Monitoring Group on Gender-based Violence and Violence against Children operating in the Zardab Executive Power.