Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin MÜRACİƏTİ
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı hərbi təcavüzünə dair xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən ailə, qadın və uşaq hüquqlarını müdafiə edən dövlət qurumlarına
MÜRACİƏTİ
27 sentyabr saat 06:00-dan başlayaraq bu günədək Ermənistan silahlı qüvvələri təmas xətti boyunca Azərbaycan mövqelərini, yerli əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələri, inzibati binalar, tibb məntəqələri, xəstəxanalar, sosial obyektlər, təhsil müəssisələrini iriçaplı artilleriya qurğuları, minatanlar və müxtəlif növ silahlarla intensiv şəkildə atəşə tutmaqda davam edir. Ermənistan tərəfinin törətdiyi təxribatçı əməllərin qurbanı daha çox mülki əhali – uşaqlar, qadınlar, yaşlı insanlardır. Belə ki, 24 nəfər həlak olmuş, 121 nəfər dinc sakin yaralanmış, 56 mülki obyekt və 306 ev yararsız vəziyyətə düşmüşdür.
Ermənistan bu təcavüzkar siyasəti və anti-humanist hərəkətləri ilə beynəlxalq hüquq normalarına saymazyana münasibət göstərdiyini növbəti dəfə sübut edir. Beynəlxalq humanitar hüququn əsası olan Cenevrə Konvensiyasının, həmçinin, BMT-nin «Uşaq hüquqları haqqında» və «Qadınlara qarşı ayrı seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması haqqında» CEDAW Konvensiyasının tələblərini təkcə müharibə dövründə deyil, atəşkəs rejimində belə məqsədli və kobud şəkildə pozur.
Beynəlxalq təşkilatlardan bu günədək Ermənistanın məhəl qoymadığı BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri ilə bağlı qətnamələrinin, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Ümumdünya İnsan Haqları Bəyannaməsi”nin 3 və 13-cü maddələri və xüsusi mühafizəyə ehtiyacı olan qadın və uşaqlarla bağlı “Fövqəladə vəziyyətlərdə və hərbi münaqişələr zamanı qadınların və uşaqların müdafiəsi” haqqında Bəyannamənin 1-ci və 5-ci maddələrinin, BMT Təhlükəsizlik Şurasının “Silahlı münaqişələr zamanı uşaqların qorunması tədbirləri haqqında” 2427 saylı Qətnaməsinin 12-ci maddəsinin müddəa və prinsiplərinə riayət etmir.
Ermənistan BMT-nin Qadın, sülh və təhlükəsizlik adlı 1325 saylı Qətnaməsi üzrə qəbul etdiyi 2019-2021-ci illəri əhatə edən Milli Fəaliyyət Planında qeyd olunan sərhəd yaşayış məntəqələrində mülki təhlükəsizlik mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsinə dair 5-ci bəndini pozmaqdadır.
Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyanın 38-ci maddəsinin 4-cü bəndinə əsasən “Silahlı münaqişələr zamanı mülki əhalinin müdafiəsi ilə bağlı beynəlxalq humanitar hüquq üzrə öz öhdəliklərinə uyğun olaraq iştirakçı dövlətlər silahlı münaqişənin toxunduğu uşaqların müdafiəsini və onlara baxılmasını təmin etmək üçün bütün mümkün tədbirləri görürlər”. Azərbaycan bu Konvensiyanın prinsip və normaların hər zaman rəhbər tutmaqla Ermənistanın da adı çəkilən sənədlərin tələblərini yerinə yetirməyə vacib hesab edir.
Biz, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq bu müharibədən əziyyət çəkən uşaq və qadınların, ailələrin vəziyyətinin xüsusi diqqət mərkəzində saxlamaqla, digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən həmkar dövlət qurumlarına müraciət edərək, onlardan bizim haqq səsimizə biganə qalmamağı, müharibə nəticəsində faciəvi şəkildə həlak olan mülki əhalinin, zərərçəkən ailələrin, hüquqları pozulan qadınların, azyaşlı körpələrin qətlinə münasibət bildirmələrini gözləyirik.

Appeal of the State Committee for Family, Women and Children Affairs
Appeal of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan to the state bodies protecting the rights of families, women and children acting abroad with regard to the military aggression of Armenian armed forces against Azerbaijani civilians.
From 27 September around 06.00 a.m to the present day the armed forces of Armenia committing large-scale provocations ,where they are subjected to intensive shelling from large–caliber weapons, mortars, and artillery mounts of various calibers Azerbaijani settlements, civilian facilities, government buildings, schools and hospitals.
The victims of the provocative actions of the Armenian armed forces are mainly civilians, including children, women and the elderly.
As a result, 24 people were killed, 121 civilians were injured, 56 civilian buildings and 306 houses were damaged. With this aggressive policy and anti-human actions Armenia once again proves its disregard for international law. This is a gross violation of the requirements of the Geneva Conventions, which are the basis of international humanitarian law, as well as the UN Convention on the Rights of the Child and the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women.
Armenia still ignores the UN Security Council Resolutions on the occupied territories, does not comply with the provisions and principles of Articles 3 and 13 of the United Nations Universal Declaration of Human Rights and the Declaration on the Protection of Women and Children in Emergency and Armed Conflict with regard to women and children in need of special protection, Articles 1 and 5 of UN Security Council Resolution 2427 on measures to protect children in armed conflict.
The Republic of Armenia had joined UN Resolution 1325 on Women, Peace and Security and adopted a National Action Plan covering 2019-2021. Paragraph 5 of their National Action Plan mentions the development of a culture of civil security in border settlements. However, the document is grossly violated by Armenia itself.
According to Article 38, paragraph 4, of the Convention on the Rights of the Child, “In accordance with their obligations under international humanitarian law to protect the civilian population in armed conflicts, States Parties shall take all feasible measures to ensure the protection and care of children who are affected by an armed conflict. Azerbaijan guided by the principles and norms of this Convention, considers that it is important for Armenia to comply with the requirements of the above-mentioned documents.
We, the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, paying special attention to the situation of children, women and families suffering from this war, appeal to our colleagues in other countries not to be indifferent to our voice, to react to the murder of civilian population, the families of the martyrs, women whose rights have been violated, and infants who died tragically as a result of the war.