Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı hərbi təcavüzünə dair beynəlxalq təşkilatlara MÜRACİƏTİ
27 sentyabr saat 06:00-dan başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri təmas xətti boyunca Azərbaycan mövqelərini, yerli əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələri, inzibati binalar, tibb məntəqələri, xəstəxanalar, sosial obyektlər, təhsil müəssisələrini iriçaplı artilleriya qurğuları, minatanlar və müxtəlif növ silahlarla intensiv şəkildə atəşə tutmuşdur. Ermənistan tərəfinin törətdiyi təxribatçı əməllərin qurbanı daha çox mülki əhali – uşaqlar, qadınlar, yaşlı insanlardır.
Ermənistan bu təcavüzkar siyasəti və anti-humanist hərəkətləri ilə beynəlxalq hüquq normalarına saymazyana münasibət göstərdiyini növbəti dəfə sübut edir. Beynəlxalq humanitar hüququn əsası olan Cenevrə Konvensiyasının tələblərini məqsədli və kobud şəkildə pozur.
Beynəlxalq təşkilatlardan bu günədək Ermənistanın məhəl qoymadığı BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri ilə bağlı qətnamələrinin, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Ümumdünya İnsan Haqları Bəyannaməsi”nin 3 və 13-cü maddələri və xüsusi mühafizəyə ehtiyacı olan qadın və uşaqlarla bağlı “Fövqəladə vəziyyətlərdə və hərbi münaqişələr zamanı qadınların və uşaqların müdafiəsi” haqqında Bəyannamənin 1-ci və 5-ci maddələrinin, BMT Təhlükəsizlik Şurasının “Silahlı münaqişələr zamanı uşaqların qorunması tədbirləri haqqında” 2427 saylı Qətnaməsinin 12-ci maddəsinin müddəa və prinsiplərinin gözlənilməsini tələb etmələrini istəyirik.
Həmçinin, Ermənistan BMT-nin «Uşaq hüquqları haqqında» və «Qadınlara qarşı ayrı seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması haqqında» CEDAW Konvensiyasını ratifikasiya etməsinə baxmayaraq təkcə müharibə dövründə deyil, atəşkəs rejimində belə atəş zərbələrinə məruz qoyduğu və qətlə yetirdiyi insanlar, mülki vətəndaşlar, azyaşlı uşaqlar və qadınlar olmuşdur.
Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyanın 38-ci maddəsinin 4-cü bəndinə əsasən “Silahlı münaqişələr zamanı mülki əhalinin müdafiəsi ilə bağlı beynəlxalq humanitar hüquq üzrə öz öhdəliklərinə uyğun olaraq iştirakçı dövlətlər silahlı münaqişənin toxunduğu uşaqların müdafiəsini və onlara baxılmasını təmin etmək üçün bütün mümkün tədbirləri görürlər”. Azərbaycan bu Konvensiyanın prinsip və normaların hər zaman rəhbər tutmaqla Ermənistanında adı çəkilən konvensiyalara riayət etməyə məcbur edilməsini vacib hesab edir.
Biz, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq beynəlxalq səviyyədə insan hüquqları, xüsusilə qadın və uşaqların müdafiəsi ilə məşğul olan beynəlxalq təşkilatlara səslənərək, təcavüzkara layiqli şəkildə münasibət bildirmələrini tələb edirik və bunu gözləyirik.

APPEAL Of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan to the international organizations on the military aggression of the Armenian armed forces against the civilian population of Azerbaijan
From 27 September around 06.00 a.m to the present day the armed forces of Armenia committing large-scale provocations ,where they are subjected to intensive shelling from large–caliber weapons, mortars, and artillery mounts of various calibers Azerbaijani settlements, civilian facilities, government buildings, schools and hospitals.
With this aggressive policy and anti-humanitarian actions, Armenia proves once again that it is disregarding the norms of international law. It is deliberately and grossly violating the requirements of the Geneva Convention, which is the basis of international humanitarian law.
We call on international organizations to demand that the Republic of Armenia comply with the Articles 3 and 13 of the United Nations Universal Declaration of Human Rights, principles of Articles 1 and 5 of the Declaration on "Protection of women and children in emergencies and military conflicts" on women and children in need of special protection and the provisions and principles of Article 12 of UN Security Council Resolution 2427 on Measures to Protect Children in Armed Conflict.
Besides, Armenia has ratified the UN Convention on the Rights of the Child and the UN CEDAW Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women. However, not only during the war, but also during the ceasefire, the Armenian side killed civilians, minors and women.
According to article 38 of the Convention on the Rights of the Child, States parties undertake to take all possible measures to ensure the protection and care of children affected by armed conflict. Azerbaijan has always followed the principles and norms of that Convention and considers it important to force Armenia to implement the above-mentioned conventions.
As the State Committee on Family, Women and Children Affairs, we call on international organizations, dealing with human rights, especially with women and children's issues, to respond to the aggressor's actions.