Xədicə ilə bağlı qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada uşağın ən yaxşı maraqlarına uyğun tədbirlər görüləcək
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Gəncə şəhərinin ballistik raketlə vurulması nəticəsində valideynlərini və bacısını itirən Şahnəzərli Xədicə Röyal qızı ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində və internet resurslarında məlumatlar yayılmışdır. Bu görüntülər haqlı olaraq cəmiyyətdə narahatlığa səbəb olmuşdur.
Bildiririk ki, 03.11.2020-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndələri vəziyyəti araşdırmaq məqsədilə ailəyə səfər ediblər. 3 yaşlı Ş.Xədicə Samux rayonu Seyyidlər kəndində ana nənəsinin himayəsindədir, yaşadığı ev uyğun şəraitlidir və psixoloji vəziyyəti normal olaraq qiymətləndirilir.
Hazırda kütləvi informasiya vasitələrində yayılmış məlumatı nəzərə alaraq bildiririk ki, azyaşlı Komitə tərəfindən nəzarətə götürülüb, qiymətləndirilmə aparılaraq qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada uşağın ən yaxşı maraqlarına uyğun tədbirlər görüləcəkdir.
Qeyd edək ki, həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı ictimaiyyətə ətraflı məlumatlar təqdim ediləcəkdir.

Measures will be taken in accordance with the law, taking into account the interests of the child
The mass media and Internet resources disseminated information about Shahnazarli Khadija Royal gizi who lost her parents and sister as a result of a missile attack on the city of Ganja by Armenian armed forces. This information caused concern in the society.
We inform that on November 3, 2020, the representatives of the State Committee on Family, Women and Children Affairs visited the family to investigate the situation.
3-year-old Khadija is under the care of her grandmother in the village of Seyidlar of Samukh district, the living conditions are good, psychological condition is assessed as normal.
Considering the information disseminated in the media, we declare that this situation has been taken under control. Measures will be taken in accordance with the law, taking into account the interests of the child.
It should be noted that detailed information about the measures taken will be provided to the public.