Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri müharibədən zərər çəkən qadın və uşaqlara psixososial dəstəyini davam etdirir
27 sentyabr - 10 noyabr 2020-ci il tarixlərini əhatə edən Vətən müharibəsi zamanı Ermənistan tərəfindən törədilən hərbi cinayətlərin yaşatdığı problemlər və irəli gələn məsələlərin qiymətləndirilməsi və terror əməllər nəticəsində zərərçəkən ailələrlə işin aparılması istiqamətində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi fəaliyyətini davam etdirir.
Komitə tabeliyində fəaliyyət göstərən Ağdam və Goranboy Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin sosial işçi və psixoloqlarını bu işə fəal şəkildə cəlb edərək, müharibədən zərər çəkən mülki vətəndaşlarla mütəmadi olaraq görüşlər keçirmiş, bu vəziyyətdən travma alan uşaqların qiymətləndirilməsini həyata keçirərək, onları müxtəlif növ psixoloji və inkişafetdirici məşğələlərə cəlb etmişdir.
Ağdam və Goranboy UADM-lərin fəaliyyətindən müxtəlif yaş qrupuna aid 500-ə yaxın uşaq bəhrələnmişdir. Fərdi və qrup halında təşkil edilən məşğələlər zamanı uşaqların psixoemosional vəziyyətinin normallaşdırılması üçün incəsənət və oyun terapiyasından istifadə edilmişdir. Mərkəzlərin sosial işçiləri Bərdə, Ağdam, Goranboy rayonları və Naftalan şəhərini əhatə etməklə 100-dən artıq ailəyə səfər edərək, onların sosial problemlərinin həll olunmasında yaxından iştirak etmiş və onlara psixoloji dəstək göstərmişlər.
Qeyd edək ki, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi BMT-nin Uşaq Fondunun (UNİCEF) dəstəyi ilə post müharibə dövründə ailələrin psixososial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində yeni layihəyə başlayır. Layihə ilkin olaraq Gəncə şəhəri və Goranboy rayonunu əhatə edəcəkdir.

Child and Family Support Centers continue to provide psychosocial support to women and children affected by the war
The State Committee for Family, Women and Children Affairs continues to work on assessing the problems and issues arising from the war crimes committed by Armenia during the Great Patriotic War from September 27 to November 10, 2020 and work with families affected by terrorist acts.
The Committee actively involved social workers and psychologists from the Aghdam and Goranboy Child and Family Support Centers and held regular meetings with civilians and children affected by the war and involved them in various psychological and developmental activities.
About 500 children from different age groups benefited from the activities of Aghdam and Goranboy Child and Family Support Centers. Art and game therapy were used to normalize the psycho-emotional state of children during individual and group sessions. The social workers of the centers visited more than 100 families in Barda, Aghdam, Goranboy and Naftalan city, took an active part in solving their social problems and provided them with psychological support.
The State Committee for Family, Women and Children Affairs , with the support of the United Nations Children's Fund (UNICEF), launches a new project to improve the psychosocial status of families in the post-war period. The project will initially cover Ganja city and Goranboy region.