Bahar Muradova Böyük Britaniyanın Avropa Qonşuluğu və Amerika üzrə Dövlət naziri ilə görüşüb
3 fevral 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Britaniyanın Avropa Qonşuluğu və Amerika üzrə Dövlət naziri Vendi Morton ilə görüşüb.
Komitə sədri Bahar Muradova qonaqları salamlayıb və görüş təşəbbüsü ilə çıxış etdikləri üçün təşəkkürünü bildirərək xanım Vendi Mortonun növbəti həftə Bakıya səfərinin Azərbaycan-Böyük Britaniya münasibətlərində özünəməxsus yer tutacağını qeyd edib. O, ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin tarixin bütün mərhələlərində hər zaman dostluğa və qarşılıqlı əməkdaşlığa əsaslandığını qeyd edib. O, Vətən müharibəsinin yenicə başa çatdığını və dinc dövrə qədəm qoyulduğunu diqqətə çatdıraraq bugünkü görüşün əlamətdar vaxta təsadüf etdiyini vurğulayıb: “Bu dövrdə bizim üçün çox vacib görüləsi işlərimiz var və bu işləri görərkən də dostlarımızın bizim yanımızda olması və Azərbaycana səfərləri böyük əhəmiyyət kəsb edir”.
Böyük Britaniyanın Avropa Qonşuluğu və Amerika üzrə Dövlət naziri Vendi Morton səfər öncəsində təşkil olunan görüşə görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycana baş tutacaq səfərini səbrsizliklə gözlədiyini və ortaq maraqlar üzərində əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi baxımından vacib olacağını qeyd edib. O, xüsusilə də Azərbaycanda məişət zorakılığının qarşısının alınması ilə bağlı yeni milli fəaliyyət planının qəbul edilməsini alqışlayaraq, bu sənədin zorakılıqla mübarizədə çox vacib olduğunu vurğulayıb. V.Morton məişət zorakılığının dünyanın bir çox ölkələrində insanlara təsir edən bir məsələ olduğunu qeyd edərək bu halların sayının azaldılması məqsədilə yeni əməkdaşlıq formalarının müzakirəsinin əhəmiyyətli olduğunu deyib və bu istiqamətdə ölkəmizdə atılan addımlar haqqında məlumatların verilməsini xahiş edib.
Daha sonra çıxış edən Komitə sədri Vətən müharibəsi dönəmində yaranmış vəziyyətlə və koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar zorakılıq hallarının artmasının ciddi narahatlıq doğurduğunu qeyd edərək, məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində ötən il qəbul edilmiş "Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın əhəmiyyətini vurğulayıb.
B.Muradova Komitə tərəfindən hazırda bu plandan irəli gələrək qanunlar üzərində dəyişikliklər layihəsinin hazırlandığını və yerli mexanizmlərin gücləndirilməsi işinin artırılmasının vacibliyinə diqqət çəkib. O, beynəlxaq təşkilatların, o cümlədən Avropa İttifaqının dəstəyi ilə məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyini təmin etmək və onları dəstəkləmək üçün yerli qurumları gücləndirmək istiqamətində Tvinninq layihəsinin icrasına başlandıldığını qeyd edib. O, BMT-nin Əhali Fondu ilə birlikdə 860 nömrəli qaynar xəttin istifadəyə verildiyini və iki ay ərzində edilən müraciətlərin təhlili əsasında zorakılıq qurbanlarının psixoloji və iqtisadi zorakılıqdan daha çox şikayətləndiyinin müəyyən edildiyini bildirib. Komitə sədri, eyni zamanda yerli icra hakimiyyətləri yanında yaradılan monitorinq qruplarının fəaliyyəti haqqında məlumatları diqqətə çatdırıb.
Regionlarda yaradılan qadın resurs mərkəzlərinin fəaliyyətinə toxunan B.Muradova qeyd edib ki, bu mərkəzlər qadınların sahibkarlıq təşəbbüslərini reallaşdırmaqla onların iqtisadi asılığının aradan qaldırılmasında mühüm rol oynayır. O, Britaniya hökumətinin maliyyə dəstəyi ilə Ağdam, Ağcabədi və Tərtər olmaqla daha 3 rayonda belə resurs mərkəzlərinin yaranmasına göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
B.Muradova uşaq iştirakçılığının artırılmasının əhəmiyyətli məsələ olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu istiqamətdə Komitənin layihəsi kimi yaradılan Uşaq Səfirlər Məclisinin fəaliyyəti haqqında danışıb. O, məclisin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirlərdə uşaqların fəal şəkildə iştirak etdiyini, eyni zamanda bu tədbirlərə müxtəlif ölkələrdən, o cümlədən Böyük Britaniyadan da uşaqların qoşulduğunu qeyd edib.
Daha sonra V.Morton Komitə sədrinin müharibədən zərərçəkən ailələrə, qadınlara müvafiq yardımların göstərilməsi ilə bağlı sözlərinə dəstək verərək, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 1325 saylı Qətnaməsinə diqqət çəkib və sənədin müddəalarının məcburi köçkün qadınlara hər hansı bir formada yardım edilməsini nəzərdə tutduğunu bildirib. V.Morton regionlarda yaradılan Qadın Resurs Mərkəzlərinin fəaliyyəti ilə maraqlandığını da əlavə edib.
Görüş zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ceyms Şarp da iştirak edib.

Mrs. Bahar Muradova met with the UK Minister of State for European Neighborhood and the United States
On February 3, 2021, Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, met with Mrs. Wendy Morton, UK Minister of State for the European Neighborhood and the Americas.
Mrs. Bahar Muradova greeted Mrs.Morton and expressed her gratitude for initiating the meeting. She emphasized that Mrs. Wendy Morton's visit to Baku would have a special place in the Azerbaijani-British relations. She noted that relations between our countries have always been based on friendship and mutual cooperation. Speaking about the consequences of the war, the chairperson stressed: "We have a lot of serious work to do in the post-war period, and it is very important that our friends are with us."
Mrs. Wendy Morton, UK Minister of State for European Neighborhood and the Americas, thanked for the meeting and said she was looking forward to visit Azerbaijan and that it was important to discuss issues of common interest. She welcomed the adoption of a new National Action Plan on the prevention of domestic violence in Azerbaijan, emphasizing the importance of this document in combatting violence. Stressing that domestic violence is a problem that affects people in many countries around the world, Mrs. Morton said that it was important to discuss new forms of cooperation to reduce the number of cases, and asked to share information on the steps taken in this direction in our country.
Speaking about the situation during the Great Patriotic War and the increase of violent cases during the coronavirus pandemic, the chair of the Committee once again emphasized the importance of the adopted "National Action Plan".
Mrs. Muradova informed on the preparation of an amendment to the law on domestic violence. She talked about a project aimed at strengthening local institutions to ensure the safety of victims of domestic violence and their support mechanisms which had been implemented with the support of international organizations.
She mentioned about new hotline 860 which was opened jointly with the United Nations Population Fund. A two-month analysis of complaints showed that victims suffered mostly from psychological and economic violence. The Chair of the Committee also informed about the activities of the monitoring groups created under the local executive authorities.
Talking about the activities of women's resource centers in the regions, Mrs. Muradova noted that these centers play an important role in eliminating the economic dependence of women through the implementation of women's entrepreneurship initiatives. She thanked the British government for the support in establishing such resource centers in three regions - Agdam, Agjabadi and Tartar.
Noting the importance of active participation of children in society, Mrs. Muradova spoke about the activities of the Assembly of Children's Ambassadors, created in the framework of the Committee's project. It was noted that children from different countries, including Great Britain, actively participated in the events organized by the Assembly.
Mrs. Morton spoke on the provision of appropriate assistance to war-affected families and women, drawing attention to UN Security Council Resolution 1325. Mrs. Morton added that she is interested in the activities of women's resource centers set up in the regions. The parties also exchanged views on other issues of mutual interest. Mr. James Sharp, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan also participated at the meeting.