Məişət zorakılığından zərərçəkmiş şəxslər üçün 860 Qaynar xətt xidmətinin fəaliyyətinə dair tərəfdaşların görüşü keçirilib
24 fevral 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə BMT-nin Əhali Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə məişət zorakılığından zərərçəkmiş şəxslər üçün 860 Qaynar xətt xidmətinin fəaliyyətinə dair tərəfdaşların görüşü keçirilib. Görüşdə dövlət qurumlarının, Monitorinq qruplarının, Qeyri-Hökumət Təşkilatlarının, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova iclası açıq elan edərək, bütün rayonlarda yerli icra orqanlarının nümayəndələrindən ibarət gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Məişət Zorakılığının qarşısının alınması haqqında Milli Fəaliyyət Planı”nın əhəmiyyəti barədə danışıb. Həmçinin, zorakılığa məruz qalmış qurbanlara hərtərəfli xidmətlərin göstərilməsi məqsədi ilə onlara dəstək və böhran anında məsləhətin təqdim edilməsi üzrə 860 nömrəli ixtisaslaşdırılmış milli qaynar xəttin fəaliyyətə başlamasını xüsusilə vurğulayıb. Məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən birgə fəaliyyət barədə də danışıb.
Daha sonra BMT-nin Əhali Fondunun Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri Fərid Babayev çıxış edib. O çıxışında BMT-nin Əhali Fondu və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirləri, həmçinin, məişət zorakılığının aradan qaldırılması istiqamətində reallaşdırılan birgə layihələr haqda məlumat verib.
“Genezys psixologiya” təşkilatının direktoru Günel Aslanova qaynar xəttin fəaliyyəti barədə tədbir iştirakçılarını xüsusi təqdimatla məlumatlandırıb.
Sonra Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq qrupunun sədri Rəna Fərəcova, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-ə Dəstək Dövlət Dəstəyi Şurasının əməkdaşı Ülvi Abdullayev, Baş Prokurorluğun Hüquqi təminat və insan hüquqları məsələləri idarəsinin rəis müavini Günay Əyyubova, Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktik işin təşkili şöbəsinin rəisi Adığözəl Adığözəlov, Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin Hüquq şöbəsinin müdiri Yaqub Nəcəfli, “Təmiz dünya” İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova, Qadın Təşəbbüsü və Sosial problemlərin həllinə yardım İctimai Birliyinin sədri Zenfira Mustafayeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova mövzuya dair fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir iştirakçıları məsələ barədə ətraflı müzakirələr apararaq, gələcək fəaliyyət zamanı bir sıra məqamların nəzərə alınmasının vacibliyini vurğuladılar.

A meeting of partners was held to discuss the hotline 860 for victims of domestic violence
On February 24, 2021, the State Committee for Family Affairs, Women and UNFPA held a meeting of partners in order to discuss the hotline 860 for victims of domestic violence. The meeting was attended by the representatives of government agencies, monitoring groups, public unions, Child and Family Support Centers operating under the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
Deputy Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Mrs. Sadagat Gahramanova informed participants about the activities of monitoring groups on gender-based violence and violence against children. She noted  the importance of the "National Action Plan for the Prevention of Domestic Violence", approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 27, 2020. She also highlighted the opening of a specialized national hotline 860 to provide comprehensive support and advice to victims of violence. She also mentioned about joint work on  prevention of  domestic violence.
Then, Farid Babayev, Assistant Representative of UNFPA’s Country Office in Azerbaijan made speech on awareness raising activities carried out by the UN Population Fund and the State Committee on Family, Women and Children Affairs.
Gunel Aslanova, Director of “Genezys Psychology” Company, Rena Farajova, Deputy Head of the Executive Power of Sabunchi District, Chair of the Group on Gender Violence and Violence against Children, Ulvi Abdullayev, representative  of the Council of State Support to NGOs under the President of the Republic of Azerbaijan, Gunay Ayyubova, Deputy Head of Department legal support and human rights, Adigezal Adigozalov, head of the department for preventive work with minors of the Ministry of Internal Affairs, Yagub Najafli, head of the legal department of the executive power of the Sabail region, Mehriban Zeynalova, chairperson of the "Clean World" Public Association, Zenfira Mustafayeva, chairperson of the Public Association "Women's Initiative and Social problems ”, Taliya Ibragimova, head of the Legal Department of the State Committee for Women and Children, and Sabina Manafova, head of the Department of İnternational relations and protocol service, shared their views on the topic.
At the end, the participants  discussed the issues related  to topic and stressed the importance  of the event.