2 aprel - Dünya Autizm Məlumatlandırma Günü
BMT - nin 18 dekabr 2007 - ci il tarixli qərarı ilə 2 aprel - Dünya Autizm Məlumatlandırma Günü kimi təsis edilib.
Bu günün qeyd edilməsində məqsəd əhali arasında autizm haqqında maarifləndirməni artırmaq və autizmli insanların həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına kömək etməkdir.
Bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da bu gün hər il geniş miqyasda qeyd olunur. Nazirlər Kabinetinin 2015-ci il 30 dekabr tarixli 413 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Əlilliyi və sağlamlıq imkanlarının məhdudluğunun müəyyən olunması meyarlarına dair Əsasnamə”nin 3,1,7-ci bəndində autizm sindromuna görə uşaqların sağlamlıq imkanlarının məhdudluğunun müəyyən olunması öz əksini tapmışdır.
2008-ci ildən başlayaraq, Komitə nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən autizm spektr pozuntusundan əziyyət çəkən uşaqlara müxtəlif növ terapiyalar və inkişafetdirici xidmətlər göstərilir, məşğələlər təşkil olunur.
Həmçinin mərkəzlərin xidmətlərindən yararlanan, bu problemlərdən əziyyət çəkən uşaqların valideynlərinin iştirakı ilə Mərkəzlər tərəfindən mütəmadi maarifləndirici tədbir və təlimlər həyata keçirilir, dəyirmi masalar təşkil olunur. Hal-hazırda 157 autizm spektr pozuntusu olan uşaq UADM-lərin xidmətlərindən bəhrəlinir.
Autizm spektr pozuntusu olan uşaqlar üçün bərabər imkanların inkişafı və gücləndirilməsinə hamımız dəstək olaq!

April 2 - World Autism Awareness Day
The purpose of celebrating this day is to raise awareness about autism among the population and help improve the quality of life of  those with autism.
Paragraphs 3,1,7 of the “Regulations on the Criteria for Determining Disability and Health Disabilities” approved by the Cabinet of Ministers Resolution No. 413 of December 30, 2015,  give  the definition of disability of children with autism syndrome.
The Child and Family Support Centers under the State Committee have been providing various types of therapy and developmental services to children suffering from autism spectrum disorders since 2008.
Also, with the participation of parents of children suffering from these problems, who benefit from the services of the centers, the Centers regularly carry out educational activities and trainings, organize round tables. Currently, 157 children with autism spectrum disorders benefit from the services of the Child and Family Support Centers.