“Məişət zorakılığı ailənin psixoloji iqliminə təsir edən amil kimi ” mövzusunda tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 4 may 2021-ci il tarixində məişət zorakılığının qarşısının alınması məqsədilə “Məişət zorakılığı ailənin psixoloji iqliminə təsir edən amil kimi” mövzusunda onlayn formatda görüş keçirilib. Görüşdə Şəki Dövlət Regional və Ağdaş Dövlət Humanitar Kolleclərinin, eləcə də Sənaye və Yüksək Texnologiyalar üzrə Sumqayıt Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin tələbə, valideyn və müəllim heyəti iştirak edib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin Ailə problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva çıxış edərək, qloballaşma dövründə dünyada baş verən proseslərin, eləcə də COVID-19 pandemiyası ilə bağlı tətbiq olunan sosial izolyasiya rejiminin digər ölkələrdə olduğu kimi Azərbaycanda da ailə institutuna mənfi təsir göstərdiyini qeyd edib. K.Əliyeva tədbir iştirakçılarına “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu”, məişət zorakılığı təhlükəsinin aradan qaldırılması məqsədilə həyata keçirilən hüquqi, sosial və qabaqlıyıcı tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra psixoloq Elmira Mirzəyeva ailənin psixoloji iqliminin ər-arvad, valideyn-övlad münasibətlərinin xarakteri ilə müəyyən olunduğunu qeyd edərək, ailədaxili münasibətlərdə yaranan psixoloji gərginliyin məişət zorakılığı, nikahın pozulması, intihara cəhd və intihar kimi neqativ halların baş verməsinə gətirib çıxardığını bildirib.
Sonda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Tədbirdən 80 nəfərə yaxın iştirakçı faydalanıb.

The event on "Domestic violence as a factor affecting the psychological climate of the family" was held
4 May 2021
The  online meeting on "Domestic violence as a factor affecting the psychological climate of the family" was organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs on May 4, 2021, to prevent domestic violence.
Speaking at the event, Mrs. Kamila Aliyeva, Deputy Head of the Family Problems Department of the State Committee, noted that the processes taking place in the world during the pandemic, as well as the social isolation regime has a negative impact on the family.
Mrs. K.Aliyeva informed the participants about the "Law of the Republic of Azerbaijan on Prevention of Domestic Violence", legal, social and preventive measures taken to eliminate the threat of domestic violence.
Psychologist Mrs. Elmira Mirzayeva talked about the psychological stress in family relationships that led to negative situations such as domestic violence, divorce, and suicide and answered the questions of participants.