Məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərlə davranış sahəsində birgə təlimlər keçirilir
31 may-4 iyun 2021-ci il tarixlərində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin imkanlarının gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində məişət zorakılığı ilə mübarizə sahəsində, həmçinin məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərlə davranış sahəsində birgə təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Litva və Avstriyadan olan ekspertlər tərəfindən aparılacaq təlimlər “Təlimçilərin təlimi” konsepsiyası üzrə təşkil olunacaq. Təlimlərdə hüquq mühafizə orqanlarının, eləcə də Dövlət Komitəsi nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin, Qadın Resurs Mərkəzlərinin, orta məktəb müəllimlərinin və psixoloqların iştirakı nəzərdə tutulub.
Təlimlərin əsas mövzusu Tvinninq layihəsinin ekspertləri tərəfinən qabaqcıl Avropa təcrübəsinə uyğun olaraq işlənib hazırlanmış məişət zorakılığı göstəriciləri və risk qiymətləndirmə meyarları olacaq. Bu meyarlar sözügedən qurumlara məişət zorakılığından zərərçəkmiş şəxslərə yardımın göstəriməsi və zərəryetirənlərlə işin aparılması sahəsində görülən tədbirləri strukturlaşdırmağa və prioritetləşdirməyə, eləcə də görülmüş tədbirlər barədə hesabatlılığın və şəffaflığın artırılmasına imkan yaradacaq.

Joint training was held on behavior with victims of domestic violence
Joint training on combating domestic violence, as well as dealing with victims of domestic violence was held on 31 May-4 June within the framework of the Twinning  Project on “Strengthening the capacity of the State Bodies and local level referral mechanisms to provide safety and support to the victims of domestic violence”.
The training was conducted by experts from Lithuania and Austria on the concept of "Training of Trainers". The training was attended by law enforcement agencies, as well as Child and Family Support Centers, Women's Resource Centers, secondary school teachers and psychologists operating under the State Committee.
The main topic of the training was the indicators of domestic violence and risk assessment criteria developed by Twinning project experts in accordance with the best European practices. These criteria will enable mentioned institutions to structure and prioritize measures taken to provide assistance to victims of domestic violence, as well as to increase accountability and transparency.