Məişət zorakılığı ilə mübarizə sahəsində təlimlər keçirilir
21-25 iyun 2021-ci il tarixlərində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin imkanlarının gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində məişət zorakılığı ilə mübarizə sahəsində, həmçinin məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərlə davranış sahəsində birgə təlimlərin keçirilməsinə start verilib.
Litvadan olan ekspertlər tərəfindən aparılacaq təlimlər “Təlimçilərin təlimi” konsepsiyası üzrə təşkil olunur. “Qadın hüquqları və məişət zorakılığı hallarının milli qanunvercilik və Avropa standartlarına uyğun olaraq həll edilməsi” adı altında təşkil olunan təlimlərdə ölkənin müxtəlif şəhər və rayon məhkəmələrini təmsil edən 70-ə yaxın hakimin iştirakı nəzərdə tutulub.
Təlimlər məişət zorakılığının psixoloji perspektivləri, gender stereotipləri, zərərçəkənin günahlandırması, məişət zorakılığına dair miflər və faktlar, eləcə də məişət zorakılığının risk faktorları, zərərçəkmişin və zərəryetirənin tipik psixoloji xüsusiyyətləri kimi mövzuları əhatə edəcək.
Qeyd edək ki, təlimlər “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planının” 12.6.1 saylı bəndinə uyğun olaraq həyata keçirilir.

Trainings are being held on combating domestic violence
In the framework of the EU-funded Twinning project of the State Committee for Family, Women and Children Affairs on "Strengthening the capacity of government agencies and local referral mechanisms to ensure the safety and support of victims of domestic violence in Azerbaijan" on June 21-25, 2021, the joint trainings have been launched on combating domestic violence, as well as dealing with victims of domestic violence.
The trainings to be conducted by Lithuanian experts are organized according to the “Training for Trainers” concept. About 70 judges representing the various city and district courts of the country will take part in the training entitled "Resolving cases of women's rights and domestic violence in accordance with national legislation and European standards."
The trainings will cover topics such as psychological perspectives on domestic violence, gender stereotypes, blaming the victims, myths and facts about domestic violence, as well as risk factors of domestic violence, typical psychological characteristics of the victim and the perpetrator.
It should be noted that the trainings are carried out in accordance with paragraph 12.6.1 of the "National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023."