“Ailə strategiyası” layihəsinin növbəti müzakirəsi keçirilib
23 iyun 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Ailə strategiyası” layihəsinin işçi qaydada müzakirə edilməsi məqsədilə növbəti görüş keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi və əməkdaşları, Dövlət Komitəsi yanında İctimai şuranın üzvləri, dövlət qurumları, qeyri-hökumət təşkilatları və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, o cümlədən ekspertlər iştirak edib.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva Komitə tərəfindən hazırlanan “Ailə strategiyası” layihəsi çərçivəsində keçirilən əvvəlki görüşlərdə, eləcə də bugünki müzakirədə bildirilən hər bir fikir və təklifin dəyərli olduğunu qeyd edərək birgə dəstəklə keyfiyyətli bir sənədin hazırlanacağına inandığını bildirib.
Görüş zamanı strategiyada əksini tapan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, ailə institunun möhkəmləndirilməsi, aliment fondu, ailə planlaşdırılması, reproduktiv sağlamlıq, ailənin iqtisadi müstəqilliyinin təmin edilməsi, uşaqların ailədaxili inkişafı, ailə psixoloqu institunun yaradılması, ailələrlə işləyən sosial işçilərin, psixoloqların hazırlanması, bu mütəxəssislərin keyfiyyətinə nəzarət mexanizmlərinin formalaşdırılması ilə bağlı iştirakçıların təklif və tövsiyələri dinlənilib.
Sonda layihə ilə bağlı müzakirələrin davam edəcəyini vurğulayan Aynur Sofiyeva qeyd edilən hər bir məqama yenidən baxılacağı, tövsiyələrin nəzərə alınaraq əlavələr ediləcəyini diqqətə çatdırıb və tədbir iştirakçılarına dəyərli mülahizələrinə görə təşəkkürünü bildirib.

Another discussion of the "Family Strategy" project took place
On June 23, 2021, the State Committee for Family, Women and Children affairs organized a regular working meeting to discuss the "Family Strategy" project.
The event was attended by the management and staff of the State Committee, members of the Public Council under the State Committee, representatives of government agencies, non-governmental organizations and international organizations, as well as experts.
Welcoming the guests, Deputy Chairperson of the State Committee Ainur Sofieva noted that every opinion and proposal expressed at previous meetings and at today's discussion within the framework of the “Family Strategy” project prepared by the Committee is very valuable. She also expressed confidence that a high-quality document will be prepared with joint support.
During the meeting, the parties exchanged views on issues reflected in the strategy, strengthening the institution of the family, the alimony fund, family planning, reproductive health, ensuring the economic independence of the family, developing the family of children, creating a family psychologist, training social workers and psychologists. The proposals and recommendations of the participants on the formation of control mechanisms were heard.
In conclusion, Ainur Sofieva stressed that the discussion of the project would continue, noting that each item would be revised, additions would be made taking into account the recommendations, and thanked the participants for their valuable comments.