Dövlət Komitəsi uşaqların internetdən təhlükəsiz istifadəsinin təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir
Müasir dövrdə rəqəmsallaşma, informasiya texnologiyaları, sərhədsiz internet artıq həyatımızda xüsusi yer alaraq, bir tendensiyaya çevrilmişdir. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı olmadan müasir cəmiyyətlər uğurlu fəaliyyət göstərə bilməz. Bütün bunlar proqresin müsbət tərəfidir. Bu səbəbdən də internetdən düzgün istifadə qaydasını aşılamaq qarşımızda duran əsas məqsədlərdən biridir. Xüsusilə də nəhəng onlayn platformada uşaqların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, mənfi təsirlərdən onların qorunması istiqamətində fəaliyyətin gücləndirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Dövlət tərəfindən uşaqların zərərli informasiyadan müdafiəsi istiqamətində vacib addımlar atılır, mühüm tədbirlər həyata keçirilir. Bu istiqamətdə 2020-ci ilin yanvar ayından qüvvəyə minən “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması” haqqında Qanun mühüm əhəmiyyətə malikdir. Komitə bu qanunun hazırlanmasında bilavasitə yaxından iştirak etmiş, eyni zamanda Qanunun icrasından irəli gələrək, Ekspert Şurası və Müsabiqə Komissiyası yaradılmışdır. Həmçinin mütəmadi olaraq, Komitə tərəfindən uşaqların internet təhlükəsizliyi mövzusunda maarifləndirici tədbirlər keçirilir, sosial şəbəkələrdə məlumat xarakterli paylaşımlar edilir.
Həyata keçirilən tədbirlərdən biri də Ailə, Qadın və Uşaq Problmeləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü ilə “E-box” şirkəti tərəfindən yaradılan “Valideyn nəzarəti və internet təhlükəsizliyi” proqramıdır. 2018-ci ildən fəaliyyət göstərən proqram valideynlərə və qurumlara uşaqlar və ailələr üçün təhlükəsiz istifadə təcrübələri yaratmağa kömək etmək üçün hazırlanmış sürətli, məxfiliyə əsaslanan bir tətbiqdir. Tərkibində 1 milyondan çox beynəlxalq axtarış sistemləri və resurslarında təsdiqlənmiş suisid, zərərli vərdişlər, pornoqrafik, insan alveri, terrorizm, spam, fishing və s. olmaqla filtrasiya kontenti mövcuddur. Sistem çalışdığı zaman axtarış prosesində birbaşa olaraq serverdəki bazadan istifadə edərək interneti süzgəc kimi filtrdən keçirir və təhlükəsizlik standartına uyğunlaşdırır.
Proqramı https://kidsafe.az/ saytından yükləyərək Windows və Android mobil platformalarında quraşdırmaq olar. Proqramın yaradılmasında məqsəd onlayn məkanda uşaqları internetdəki zərərli informasiyalardan qorumaq və valideynlərin övladlarının internetdən təhlükəsiz şəkildə istifadə etmələrinə nəzarət etmək imkanlarını gücləndirməkdir.
Proqramın digər xüsusiyyətlərindən biri də desktop versiyası ilə uzaqdan kompüterə qoşularaq vaxt limiti, bloklamaq və nəzarət kimi funksionallıqdan istifadə etmək mümkündür. Sistemdə əlavə olaraq, boş vaxt modulundan irəli gələrək blog sistemi də yaradılmışdır ki, səhiyyə, psixoloji aspektlər, hüquqi maarifləndirmə, sual-cavab kateqoriyaları üzrə məlumatlar yerləşdirmək olar.
Filtr sistemi 1,4 milyon təhlükəli vebsayt ve 450.000-dən çox təhdid kontentləri bazasına malikdir. Filtr onlayn mühitdə güvənli bir müdafiə sistemi olduğu üçün ailələr üçün faydalıdır. Proqramda uşağın istifadəsi zamanı keylogger sistemi işə düşərək istifadə etdiyi vebsaytlar, proqramlar və sözlər kimi istənilən məlumatlar qeyd edilərək valideynə ötürülür.
Hazırda proqramda 10050 istifadəçi, 12000-dən çox əlavə edilmiş cihaz, 456000 axtarış tarixçəsi vardır. BMT Uşaq Fondunun da dəstəyi ilə proqram 2021-2022-ci illər ərzində ödənişsiz fəaliyyət göstərəcək. Ailələr bu proqramdan davamlı şəkildə tam istifadə edə biləcəklər.
Qeyd edək ki, tətbiq Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Hüquqları Komitəsinin tövsiyələri də nəzərə alınmaqla hazırlanmışdır və proqramın daha da təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
#kiberbullinq #internettəhlükəsizliyi #uşaqlarıninternettəhlükəsizliyi #kibertəhlükəsizlik #cybercrime #childrencybersafe #cybersafe #kidsafe #uşaqmüdafiəsi #online #cybersecurity #internetsafety #cyberbulling

The State Committee continues its work on ensuring the safe use of the Internet by children
In modern times, digitalization, information technology, the unlimited Internet have already taken a special place in our lives and become a trend. Modern societies cannot function successfully without the development of information and communication technologies. All these are the positive sides of progress. For this reason, one of our main goals is to instill the rules of proper use of the Internet. It is especially important to ensure the safety of children on the giant online platform, to strengthen activities to protect them from negative influences.
The state is taking important steps to protect children from harmful information. In this regard, the Law on "Protection of Children from Harmful Information", which came into force in January 2020, is of great importance. The Committee was directly involved in the drafting of this law, and at the same time, an Expert Council and a Competition Commission were established based on the implementation of the Law. The Committee also regularly conducts awareness-raising events on children's Internet safety, and shares information on social networks.
One of the measures taken is the "Parental Control and Internet Security" program created by the "E-box" company at the initiative of the State Committee for Family, Women and Children Affairs. The program which was launched in 2018, is a fast, privacy-based application designed to help parents and institutions to create safe usage experiences for children and families. The filtration content approved by more than 1 million international search engines and resources is available in the program which contains suicide, bad habits, pornography, human trafficking, terrorism, spam, phishing, etc.,. When the system is running, it filters the Internet like a filter using a database directly on the server during the search process and complies with the security standard.
The program can be downloaded from https://kidsafe.az/ and installed on Windows and Android mobile platforms. The purpose of the program is to protect children from harmful information on the Internet in the online space and to strengthen the ability of parents to monitor the safe use of the Internet by their children.
Another feature of the program is the ability to remotely connect to a computer with the desktop version and use functions such as time limit, block and control. In addition to the system, a blog system has been created based on the free time module, which can post information on health, psychological aspects, legal education, and question and answer categories.
The filter system has a database of 1, 4 million dangerous websites and more than 450,000 threatening content. The filter is useful for families because it is a secure protection system in the online environment. When the child uses the program, the key logger system is activated and any information such as websites, programs and words used by the child is recorded and passed to the parent.
Currently, the program has 10.050 users, more than 12.000 added devices, 456.000 search history. With the support of the UN Children's Fund, the program will operate free of charge in 2021-2022. Families will be able to take full advantage of this program on a regular basis.
It should be noted that the application was developed taking into account the recommendations of the United Nations Committee on the Rights of the Child, and the program is expected to be further improved.