Komitədə BMT-nin Qadınlar üzrə Agentliyinin gender məsələləri üzrə eksperti ilə görüş keçirilib
16 iyul 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın, Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsində BMT-nin Qadınlar üzrə Agentliyinin (UN Women) gender məsələləri üzrə eksperti Klara Vazla görüş keçirilib.
Sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova qonaqları salamlayaraq, Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, kişi və qadınlar üçün bütün sahələrdə bərabər imkanların yaradılması, gender stereotiplərinin aradan qaldırılması, qadın hüquqları ilə bağlı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, qadınların cəmiyyətin bütün sahələrində fəallığının artırılması dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
S. Qəhrəmanova 2006-cı ildə “Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qəbul edilməsinin qadın hüquqlarının həyata keçirilməsi və gender bərabərliyinin təmin olunması istiqamətində atılmış vacib addımlardan olduğunu bildirib. O əlavə edib ki, Qanunun 20-ci maddəsinə əsasən gender bərabərliyinin təmin edilməsinə nəzarəti həyata keçirən Dövlət Komitəsi bu barədə Milli Məclisə illik məlumat təqdim edir.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 27 noyabr tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edildiyini bildirən sədr müavini, sənədin dövlətin bu sahəyə göstərdiyi diqqətin təzahürü olduğunu vurğulayıb.
BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə birgə “Kənd və rayon yerlərində yaşayan qadınların iqtisadi və sosial həyatda iştirakının təşviqatı” texniki yardım layihəsi haqqında məlumatı diqqətə çatdıran S. Qəhrəmanova layihə çərçivəsində rayon və kənd yerlərində yaşayan qadınların seçdiyi fəaliyyət sahəsində bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirməsi, ictimai həyatın bütün sahələrində fəallığının artırılması məqsədilə Qadın Resurs Mərkəzlərinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Qeyd edilib ki, “Azərbaycan Respublikasında Gender bərabərliyi üzrə 2020-2024-cü illər üçün” Milli Fəaliyyət Planının və BMT Təhlükəsizlik Şurasının “Qadınlar, Sülh və Təhlükəsizlik üzrə 1325 saylı Qətnaməsinin Azərbaycan Respublikasında Tətbiqinə dair 2020-2023-cü illər üçün” Milli Fəaliyyət Planının Nazirlər Kabinetinə təqdim olunması da Komitə tərəfindən təmin edilib.
Daha sonra səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən BMT-nin gender məsələləri üzrə eksperti Klara Vaz Dövlət Komitəsinin həyata keçirdiyi fəaliyyəti yüksək qiymətləndirib. O, qeyd edib ki, Komitə ilə BMT-nin mövqeyi bir çox müstəvilərdə üst-üstə düşür. Qadınların sülh və təhlükəsizliyi mövzusuna toxunan ekspert bu sahənin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Qadınların ictimai-siyasi həyatda fəal iştirakı, onların dövlət idarəçiliyində təmsilçiliyi, iqtisadi cəhətdən gücləndirilməsi mövzularında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdir müavini Kəmalə Haqverdiyeva, İnformasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin müdir müavini Aidə Seyidli, şöbənin əməkdaşı Leyla Şərifzadə, Qadın Problemləri və Gender Məsələləri şöbəsinin əməkdaşı Sevinc Məmmədova və BMT-nin əlaqələrin inkişafı üzrə əməkdaşı Şəmsiyyə Mustafayeva da iştirak edib.

Meeting was held with the expert of the UN Agency for Women on gender issues
Mrs. Sadagat Gahramanova, deputy chairperson of The State Committee for Family, Women and Children's Affairs had a meeting with Mrs. Clara Vazla, a gender expert of the United Nations Agency for Women On July 16, 2021.
Welcoming the guests, Mrs. Sadagat Gahramanova gave detailed information about the activities of the State Committee. She noted that the creation of equal opportunities for men and women in all areas, the elimination of gender stereotypes, the improvement of legislation on women's rights, increasing the activity of women in all spheres of society is one of the priorities of state policy.
Mrs. Gahramanova noted that the adoption of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Ensuring Gender Equality in 2006 was one of the important steps are taken to implement women's rights and ensure gender equality.
She added that according to Article 20 of the Law, the State Committee exercising control over ensuring gender equality submits annual information to the Milli Majlis.
Noting that the National Action Plan on Combating Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023 was approved by the Decree of President Ilham Aliyev dated November 27, 2020, the Deputy Chairman stressed that the document is a manifestation of the state's attention to this area.
Mrs.Gahramanova informed about the technical assistance project "Promotion of economic and social participation of women living in rural areas" jointly with the UN Development Program and noted that Women's Resource Centers were established within the project to improve the knowledge and skills of women living in districts and rural areas to increase their activity in all spheres of public life.
It was noted that the National Action Plan on Gender Equality in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024 and the National Action Plan on the Implementation of UN Security Council Resolution 1325 on Women, Peace and Security in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023 was submitted to the Cabinet of Ministers.
Expressing gratitude for the warm reception, Mrs. Clara Vaz, UN expert on gender issues highly appreciated the activity of the State Committee. She noted that the position of the Committee and the UN coincide on many levels. Touching upon the peace and security of women, the expert stressed the importance of this area. The sides exchanged views on the active participation of women in socio-political life, their representation in public administration, and economic strengthening.