Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri əhali arasında sağlam həyat tərzinin təbliği istiqamətində silsilə maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri (UADM) tərəfindən mütəmadi olaraq regionlarda sakinlər arasında sağlam həyat tərzinin təbliğ edilməsi, o cümlədən narkomaniya, alkoqolizm və digər neqativ halların profilaktikası, erkən nikahların qarşısının alınması, ailə dəyərləri haqqında, böyüməkdə olan gənc nəslin mənəvi tərbiyəsi, şəxsiyyət kimi formalaşması istiqamətində maarifləndirmə tədbirləri (təlim, seminar, dəyirmi masa, sorğular və s.) təşkil olunur.
Tədbirlərin təşkili və keçirilməsində regionlarda yerləşən müxtəlif idarə, təşkilat və təhsil müəssisələri, qeyri-hökumət təşkilatları yaxından iştirak ediblər.
Ağdam UADM və Bərdə rayon Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Erkən nikahların qarşısının alınması” mövzusunda onlayn vebinar təşkil edilib.
Vebinarda çıxış edən mərkəzin əməkdaşı Ceyran Əhmədova qeyd edib ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd pandemiya dövründə uşaqların sağlamlığının qorunması, onların erkən nikaha məcbur edilməsinin qarşısının alınması istiqamətində əhalinin maarifləndirilməsidir. C.Əhmədova çıxışında mərkəz əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən erkən nikahlarla bağlı keyslərdən nümunələr gətirib.
Hacıqabul UADM təşkilatçılığı ilə “Sağlam həyat naminə erkən nikaha yox deyək” mövzusunda mərkəzin əməkdaşları tərəfindən rayon sakinlərinə maarifləndirici bukletlər paylanılıb.
Bukletlər təqdim olunarkən vətəndaşlara erkən nikah və onun fəsadları barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, erkən nikahlar yeniyetmələrin təhsildən yayınması ilə nəticələnir. Erkən yaşda ailə quran tərəflərin yaşlarının rəsmi nikah üçün müəyyən olunmuş yaş həddindən aşağı olması sonrakı dövrlərdə ailələrdə bir sıra problemlərə, o cümlədən nikahın pozulması, xəstə uşaqların dünyaya gəlməsi, məişət zorakılığı, fiziki-psixoloji çətinliklər, həmçinin digər mənfi halların müşahidə olunmasına səbəb olur. Sakinlərlə ünsiyyət zamanı mövzu ətrafında onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Şüvəlan, Ağdam, Hacıqabul UADM-lər tərəfindən narkomaniya ilə mübarizəyə həsr olunmuş tədbirlərdə UADM-in əməkdaşları, benefisiarlar və mərkəzlərin könüllüləri aktiv iştirak ediblər. Eyni zamanda “Narkotiklərə yox deyək” adlı bukletlər sakinlər arasında paylanılıb. Bukletlərdə narkotiklərin insan sağlamlığına vurduğu zərərdən, yaratdığı fəsadlardan ətraflı bəhs olunub.
Goranboy UADM-in təşkilatçılığı ilə 3 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasında “Hiperaktiv uşaqlarla düzgün davranış qaydalarını öyrənək” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə UADM-in əməkdaşları, könüllülər və bağçanın tərbiyəçiləri iştirak ediblər. Tədbir zamanı uşaqlarla, xüsusilə də, hiperaktiv uşaqlarla davranış qaydalarından bəhs olunub. Mərkəz tərəfindən eyni zamanda gənclər arasında intihar hallarının qarşısının alınması mövzusunda da tədbir keçirilib.
Şüvəlan UADM-də uşaqlar üçün "Zorakılıqdan necə qorunaq" adlı təlim keçirilib. Təlim zamanı uşaqlara zorakılıq və onun növləri, zorakılıqdan qorunma yolları haqqında məlumat verilib.
İnteraktiv şəkildə keçirilən təlimdə icmadan olan risk qrupuna aid ailələrin uşaqları iştirak ediblər. Təlim zamanı uşaqlar öz fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, sağlam cəmiyyətin formalaşdırılması istiqamətində mərkəzlər tərəfindən keçirilən maarifləndirici tədbirləri iştirakçılar böyük rəğbətlə qarşılayıb.

Child and Family Support Centers carry out a series of awareness-raising activities to promote a healthy lifestyle among the population
9 September 2021
The Child and Family Support Centers (CFSC) under the State Committee for Family, Women and Children Affairs regularly promote a healthy lifestyle among the population in the regions, including the prevention of drug, alcoholism and other negative phenomena and prevention of early marriages. The awareness-raising events (trainings, seminars, round tables, surveys, etc.) are also organized in the direction of spiritual upbringing of the younger generation, the formation of personality, family values.
Various departments, organizations and educational institutions, non-governmental organizations located in the regions were closely involved in the organization and holding of the events.
An online webinar on "Prevention of early marriages" was organized by Aghdam CFSC and Barda District Youth and Sports Department.
Speaking at the webinar, Jeyran Ahmadova, an employee of the center, said that the purpose of the event is to protect the health of children during the pandemic, to educate the population to prevent early marriage. In her speech, Ahmadova gave examples of cases of early marriages carried out by employees of the center.
Awareness-raising booklets on "Let's say no to early marriage for the sake of a healthy life" organized by Hajigabul CFSC were distributed to the residents of the district.
During the presentation of the booklets, citizens were informed about early marriage and its consequences. It was noted that early marriages result in adolescents dropping out of school. The fact that the age of the parties to early marriage is lower than the age limit for a formal marriage leads to a number of problems in the family in the future, including divorce, the birth of sick children, domestic violence, physical and psychological difficulties, and other negative factors.
Employees of CFSCs, beneficiaries and volunteers of the centers took an active part in the events dedicated to the fight against drugs by Shuvalan, Agdam, Hajigabul CFSC. At the same time, booklets "Let's say no to drugs" were distributed among residents. The booklets describe in detail the damage caused by drugs to human health and their consequences.
An event entitled "Let's learn the rules of proper behavior with hyperactive children" was organized by Goranboy CFSC in the orphanage-kindergarten No. 3. The event was attended by CFSC staff, volunteers and kindergarten teachers. During the event, the rules of behavior with children, especially hyperactive children were discussed. The center also held an event to prevent suicides among young people.
A training on "How to protect against violence" was held for children at Shuvalan CFSC. During the training, children were informed about the violence and its types, ways to prevent violence.
The interactive training was attended by children from at-risk families from the community. During the training, the children shared their views.
It should be noted that the participants welcomed the awareness-raising events held by the centers to build a healthy society.