“Məişət zorakılığı media müstəvisində” mövzusunda təlimin açılış mərasimi keçirildi
19 oktyabr 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Medianın İnkişafı Agentliyi, Bakı Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı və Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarına dəstəyin gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihəsinin dəstəyi ilə jurnalistlər üçün “Məişət zorakılığı media müstəvisində” mövzusunda 4 günlük təliminin açılış mərasimi keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini, benefisiar ölkə üzrə layihə rəhbəri Sədaqət Qəhrəmanova giriş nitqi ilə çıxış edərək, bu təlimlərin media nümayəndələri üçün vacibliyini vurğulayıb. O, jurnalistlərin iştirakı ilə keçirilən bu kimi təlimlərin kütləvi informasiya vasitələrinin cəmiyyətdəki mühüm rolunu və aktual mövzu kimi məişət zorakılığı hallarının qarşısının alınmasında xidmətlərini nəzərə alaraq, davamlı xarakter almasına və müzakirələrin mütəmadi olaraq keçirilməsinə diqqət çəkib.
Azərbaycanda məişət zorakılığı halları ilə mübarizədə həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verən S. Qəhrəmanova bildirib ki, 2010-cu ildə “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Qanun qəbul edilmiş, eyni zamanda ötən il “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” imzalanmışdır. Yerli icra hakimiyyəti orqanlarında gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən Komitə sədrinin müavini icra başçısı müavinlərinin həmin qruplara rəhbərlik etdiyini bildirib. Məişət zorakılığı hallarının qarşısının alınması istiqamətində qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsində bələdiyyələrin də rolunu qeyd edən S. Qəhrəmanova yerli özünüidarəetmə orqanlarında gender komissiyalarının yaradılmasının vacibliyini bildirib və Sabunçu rayonunun pilot rayon olaraq seçildiyini diqqətə çatdırıb. O, bu istiqamətdə mexanizmin yaradılmasından sonra digər rayonlarda da tətbiq edilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Məişət zorakılığı ilə mübarizədə Avstriya və Litva təcrübəsinə diqqət çəkən Komitə sədrinin müavini bələdiyyələrin, eləcə də media nümayəndələrinin bu məsələdə vacib tədbirlər həyata keçirdiyini və bu təcrübənin öyrənilməsinin də əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Bakı Dövlət Universitetinin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Fərda İmanov belə vacib bir təlimin keçirilmə məkanı olaraq BDU-nu seçdiklərinə görə təşkilatçılara təşəkkürünü bildirib. O, BDU-nun peşəkar jurnalist kadrların yetişdirilməsində əsas ali təhsil ocağı olaraq baza rolunu oynadığını qeyd edərək, aktual məsələlərdən biri olan məişət zorakılığı hadisələrinin işıqlandırılması istiqamətində tələbələrin və jurnalistlərin bu təlimlərdən yararlanacaqlarına əminliyini ifadə edib. Prorektor bildirib ki, bu halların qarşısının alınmasında bütün cəmiyyət üzvləri fəallıq göstərməli, öz münasibətlərini bildirməlidirlər. Xüsusilə də qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinə diqqət yetirmək vacib məsələlərdəndir.
Çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov məişət zorakılığı mövzusununda Tvinninq layihəsinə MİA-nın da qoşulmasından məmnunluğunu ifadə edərək, bu cür layihələrin davamlı olmasının effektivliyini vurğulayıb. Cəmiyyətin məlumatlandırılması və bu mövzunun ictimaiyyətə çatdırılmasının forma və üslubunun həssaslıq tələb etdiyini qeyd edən Ə. İsmayılov bu məsələlərin şərhində media nümayəndələrinin diqqətli olmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O, zorakılıq hallarının qarşısının alınması istiqamətində preventiv tədbirlərin həyata keçirilməsində medianın böyük rolu olduğunu qeyd edərək, bu təlimlər sayəsində onun maarifləndirmə funksiyasına dünya təcrübəsindən irəli gələrək fərqli yanaşmanın tətbiq ediləcəyini vurğulayıb. Ə. İsmayılov bu baxımdan tvinninq layihəsinin uğurlu olacağına əminliyini bildirib.
Daha sonra Avropa İttifaqının Tvinninq üzrə rezident məsləhətçisi Laurinas Totoraitis çıxış edərək, layihə haqqında ətraflı məlumatları diqqətə çatdırıb. O, zorakılıq hadisələrinə sensassiya və reytinq üçün yanaşılmasının mənfi qarşılandığını və bu kimi halların qarşısının alınmasının vacibliyini vurğulayıb. Təlimlərin jurnalistlərin məişət zorakılığının düzgün şəkildə işıqlandırılması, ictimaiyyətə dəstək mexanizmləri barədə lazımi məlumatların çatdırılması, eləcə də gender bərabərliyi və gender əsaslı zorakılıq barədə məlumatlılığın artırılması məqsədini daşıdığını qeyd edən L. Totoraitis çıxışının sonunda təlimin işinə uğurlar arzu edib.
Qeyd edək ki, 19-22 oktyabr tarixlərini əhatə edən təlimlərin keçirilməsi Bakı Dövlət Universitetində avstriyalı ekspertlər Manuela Hargassner-Delpos və Mr. Thomas Hainlen tərəfindən keçirilir.

The opening ceremony of the training on "Domestic Violence in the Media" was held
On October 19, 2021, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Media Development Agency, Baku State University and the EU-funded Twinning project "Strengthening Support for Victims of Domestic Violence in Azerbaijan" organized the a seminar for journalists on "Domestic Violence in the Media".
Sadagat Gahramanova, Deputy Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, made an introductory speech, emphasizing the importance of these trainings for media representatives. Shee noted that such trainings with the participation of journalists should be sustainable and held regular discussions, taking into account the important role of the media in society and their contribution to the prevention of domestic violence as a topical issue.
Giving information about the measures taken to combat domestic violence in Azerbaijan, S. Gahramanova said that the Law "On Prevention of Domestic Violence" was adopted in 2010, and last year the Law "On Combating Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan 2020-2023" was adopted. There are monitoring groups on gender-based violence and violence against children in local executive authorities, the Deputy Chairperson of the Committee said that these groups are headed by Deputy Head of Executive Power. S. Gahramanova stressed the importance of municipalities in taking preventive measures to prevent domestic violence, of establishing gender commissions in local self-government bodies. She said that after the establishment of the mechanism in this direction, it is planned to apply in other regions.
Drawing attention to the experience of Austria and Lithuania in the fight against domestic violence, the Deputy Chairperson of the Committee said that municipalities, as well as media representatives have taken important measures in this regard and it is important to study this experience.
Farda Imanov, Vice-Rector for Education and Training Technologies of Baku State University, thanked the organizers for choosing BSU as the venue for such an important training. He noted that BSU plays a basic role in the training of professional journalists as a major institution of higher education, and expressed confidence that students and journalists will benefit from these trainings to cover one of the most pressing issues of domestic violence. The vice-rector said that all members of the society should be active in preventing these cases and express their views. It is especially important to pay attention to preventive measures.
Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency, expressed satisfaction with the involvement of the CIA in the Twinning project on domestic violence, emphasizing the effectiveness of the sustainability of such projects. The form and style of informing the public and communicating this topic to the public requires sensitivity, A. Ismayilov said it was important for the media to be careful in commenting on these issues. He noted the important role of the media in the implementation of preventive measures to prevent violence, a different approach will be applied to its educational function, based on world experience. In this regard, Ismayilov expressed confidence that the twinning project will be successful.
Laurinas Totoraitis, EU Resident Twinning Adviser, provided detailed information on the project. He stressed that the approach to violence for sensationalism and rating is negative, and stressed the importance of preventing such cases. At the end of his speech, L. Totoraitis wished success to the training, that the training aims to properly cover the domestic violence of journalists, to provide the necessary information on public support mechanisms, as well as to raise awareness about gender equality and gender-based violence.
It should be noted that the trainings, which will be held on October 19-22, will be held at Baku State University by Austrian experts Manuela Hargassner-Delpos and Mr. Thomas Hainlen.