YAP Mərkəzi Aparatında “Gender bərabərliyinin və qadın hüquqlarının təşviqində vətəndaş cəmiyyətinin rolu” movzusunda konfrans keçirilib
Oktyabrın 20-də Yeni Azərbaycan Partiyasının və Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə YAP Mərkəzi Aparatında “Gender bərabərliyinin və qadın hüquqlarının təşviqində vətəndaş cəmiyyətinin rolu” movzusunda konfrans keçirilib.
Konfransda giriş sözü ilə çıxış edən YAP Sədrinin müavini-Mərkəzi Aparatın rəhbəri Tahir Budaqov bildirib ki, ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının tərkib hissəsi kimi gender bərabərliyinin təmin edilməsi daim Azərbaycan Respublikasının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olub. Gender siyasətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun həyata keçirilməsinin hüquqi əsasını məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü və birbaşa rəhbərliyi ilə 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul olunmuş müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyası təşkil edir. Onun sözlərinə görə, 15 il əvvəl qəbul olunmuş "Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında" Qanun da respublikamızda qadınların hüquqlarının etibarlı müdafiəsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir. Qanunda gender balansının qorunması ilə bağlı hüquqi tənzimləmə mexanizmi öz əksini tapıb.
Tahir Budaqov qeyd edib ki, gender bərabərliyi olan cəmiyyət - qadın və kişinin bərabər üzv olduğu cəmiyyətdir: “Belə cəmiyyətdə kişi və qadınların hüquqları bərabər səviyyədə müdafiə olunur. Gender bərabərliyinin təşviqi daimi məsələdir və onun davamlı aparılması vacibdir. Bu sahədə vətəndaş cəmiyyəti subyektləri də əhəmiyyət kəsb edən məsələləri əhatə etmək istiqamətində aktiv fəaliyyət göstərir”.
Azərbaycanda dövlət qadın siyasətinin ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirildiyini deyən YAP Sədrinin müavini diqqətə çatdırıb ki, bu xətt bu gün də davam etməkdədir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasətdə gender bərabərliyi məsələləri xüsusi yer tutur. Demək olar ki, Azərbaycanda gender məsələləri bütün səviyyələrdə gözlənilir. Qadınların ictimai həyatda özlərini təsdiq etməsi üçün mükəmməl qanunvericilik bazası yaradılıb. Təsadüfi deyildir ki, qadınlarımız Milli Məclisdə, beynəlxalq təşkilatlarda, dövlət idarəçiliyində təmsil olunurlar.
“Ölkə başçısının rəhbərliyi ilə Azərbaycanda qadın siyasəti yüksəliş mərhələsinə qədəm qoyub, ölkəmiz bu sahədə də dünyanın öncül, nümunəvi dövlətləri sırasında qərarlaşıb. Ötən illər ərzində qadınlarla bağlı hüquqi baza daha da təkmilləşdirilib. Azərbaycanda birinci vitse-prezidentlik institutunun yaradılması, dövlət idarəçiliyində gender bərabərliyinin tam təmin edilməsi ölkəmizin bu sahədə geniş təcrübəyə malik olduğunu göstərir”,-deyən Tahir Budaqov vurğulayıb ki, demokratik inkişaf, hüquqi dövlət quruculuğu yolunda sürətlə irəliləyərək sivil dəyərləri əxz edən Azərbaycan cəmiyyətinə birinci xanım ənənələrini də gətirib və bu ənənələrin müstəqil Azərbaycan dövlətində yenidən bərpası faktı Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın adı ilə bağlıdır: “Bu baxımdan hesab edirəm ki, bütün Azərbaycan xanımları üçün bu gün bizim gözəl örnəyimiz var. Bütün vacib keyfiyyətləri özündə cəmləşdirən Mehriban xanım Əliyeva sözün əsl mənasında müasir Azərbaycan qadınının ən nümunəvi təmsilçisidir. Fəxrlə deyə bilərik ki, onun simasında dünya dövlətlərinə dərin bilik və intellekt sahibi olan gözəl ziyalı, peşəkar siyasətçi, humanist Azərbaycan qadını obrazı təqdim olunur.”
YAP Mərkəzi Aparatının rəhbəri bildirib ki, Yeni Azərbaycan Partiyası da Azərbaycan qadınına daim yüksək münasibət göstərir: “Partiyamız yarandığı ilk gündən onun sıralarında qadınlarımız fəallıq göstərib. YAP-ın inkişafının bütün mərhələlərində xanımlarımız öndə olublar. Bütün çətin anlarda öz üzərinə düşən vəzifələri ləyaqətlə yerinə yetiriblər. Bu fəallıq, Azərbaycan qadınının malik olduğu tarixi ənənələrlə yanaşı, ölkəmizdə həyata keçirilən gender siyasətinin mahiyyətindən – qadınlara cəmiyyətin tamhüquqlu üzvü kimi bütün imkanlardan bərabər istifadə üçün zəruri şəraitin yaradılmasından irəli gəlir”.
Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan dövlətinin gender bərabərliyi sahəsində həyata keçirdiyi siyasət, yaradılan institutsional mexanizmlər, qanunvericilik bazası bir çox inkişaf etmiş dövlətləri qabaqlayır. Ümumiyyətlə, tarixdə bərabərliyin təmin olunması və qadınların hüquqlarının müdafiə mexanizminin yaradılmasında Azərbaycan bir çox aparıcı dövlətlərlə yanaşı dayanır. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Konstitusiyasının 25-ci maddəsində qadınlarla kişilər arasında bərabərlik prinsipi təsbit edilir və ayrı-seçkiliyin yol verilməzliyi bəyan edilir. Bərabərlik hüququnun pozulması Cinayət Məcəllləsində cinayət əməli kimi müəyyən olunub.
Komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, gender bərabərliyi siyasətinin həyata keçirilməsini özündə ehtiva edən bir çox hüquqi- normativ aktlar, sənədlər, fəaliyyət planları, dövlət proqramları qəbul edilib: “Bununla yanaşı, Azərbaycan qadın hüquqlarını və gender bərabərliyini dəstəkləyən bir sıra konvensiyalara qoşulub. Bu da öz növbəsində qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsinə səbəb oldu. Eyni zamanda, bütün qəbul olunan və yeni hazırlanan qanun və normativ-hüquqi aktlar gender ekspertizasından keçirilir. Bu çox vacibdir, bununla gender bərabərliyinin təmin edilməsi istiqamətində bir çox boşluqlar müəyyən olunur. Azərbaycan “2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəlik”də əks olunan 17 məqsədi və 169 hədəfi özündə birləşdirən qlobal Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə qoşulub. Ümumiyyətlə, dünyada gender bərabərliyinin tam təmin edilməsi prosesini ləngidən bir sıra amillər eyni ilə Azərbaycanda da mövcuddur. Erkən yaşda evlilik, məişət zorakılığı, mənfi gender stereotipləri hələ də problem olaraq qalmaqdadır. Bu deməkdir ki, bizim qarşımızda vəzifə və öhdəliklər var. Müəyyən məsələlərlə bağlı gender bərabərliyi ilə bağlı qanuna dəyişiklər edilməlidir və bu barədə layihə hazırlanıb”.
H.Hüseynovanın fikrincə, gender bərabərliyinə nail olmaq asan məsələ deyil: “Ölkədə fəaliyyət göstərən partiyaların, vətəndaş cəmiyyətinin məsul şəxsləri bu sahədə əməkdaşlığı daha artırmalı, maarifləndirmə işlərini gücləndirməlidir, mövcud qanunlar, hüquq və azadlıqlar insanlara çatdırılmalıdır.”
Tədbirdə çıxış edən YAP İdarə Heyətinin üzvü, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova bildirib ki, gender bərabərliyi haqqında qanun dövlətimizin bu yöndə siyasətinin əsas istiqamətlərini müəyyən edir. Eyni zamanda, qanun gender mədəniyyətinin təbliğini də nəzərdə tutur. O, qanuna təklif edilən dəyişikliklərin əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırıb.
Dövlət Komitəsinin sədri qeyd edib ki, gender bərabərliyi kişi və qadınlar üçün bərabər hüquq, vəzifə, imkanlar, o cümlədən cəmiyyətdə bərabər sosial vəziyyətin yaradılmasıdır. Eyni zamanda, gender bərabərliyi dedikdə bərabər təmsilçilik və iştirakçılıq nəzərdə tutulur. Bərabər imkanların isə insan hüquqları, onların bütün formalarının reallaşdırılması üçün yaradılması vacib olan şərait və təminatlardan ibarət olduğunu diqqətə çatdıran Komitə sədri hər bir dövlətin bu məsələ ilə əlaqədar müvafiq siyasət müəyyənləşdirdiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu bərabərliyə nail olmaq üçün ilk növbədə cinsi bərabərsizliyin və ayrı-seçkiliyin bütün növlərinin aradan qaldırılmasına nail olmaq lazımdır. Azərbaycan bununla bağlı beynəlxalq Konvensiyalara qoşulub və ondan irəli gələn öhdəliklərini öz qanunvericilik aktlarına daxil edib.
Gender bərabərliyinin təşviqinin önəminə toxunan B.Muradovanın fikrincə, Azərbaycanda formalaşmış yeni siyasi konfiqurasiya imkan verir ki, siyasi partiyalar, qeyri-hökumət təşkilatları və həmkarlar təşkilatları müstəvisində bərabər təmsilçiliyin, iştirakçılığın təmin olunmasına töhfə verə bilək. Komitə sədri bu məsələdə YAP-ın ölkəmizdə siyasi konfiqurasiyanın mərkəzi aktoru kimi rolunu xüsusi vurğulayıb.
Çıxış edən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirinin müavini Anar Kərimov bildirib ki, Azərbaycan qadınlarının cəmiyyətdəki rolu davamlı olaraq artır. Qadınların məşğulluqla təminatı ilə bağlı nazir müavini deyib ki, qadınlar ölkə əhalisinin 50 faizindən çoxunu təşkil edir və onların məşğulluğunun təmin olunması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir.
A.Kərimovun sözlərinə görə, qadınlar özünüməşğulluq proqramında da fəal iştirak edirlər. O, həmçinin Əmək və Əhalinin Sosial Nazirliyi tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən proqram və layihələr haqqında ətraflı məlumat verib.
Konfransda həmçinin, Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin sədr müavini Sona Salmanova, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev, Sabunçu rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Rəna Fərəcova, BMT-nin Əhali Fondunun Azərbaycandakı nümayəndəliyinin baş müşaviri Fərid Babayev, “Azərbaycanda Qadın Sahibkarları İnkişafı Assosiasiyası” İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Səkinə Babayeva və Milli Məclisin deputatı Rəşad Mahmudov çıxış edərək ölkəmizdə gender bərabərliyinin hüquqi təminatları, qadınların sosial hüquqlarının qorunması, qadın sahibkarlığının inkişafı, vətəndaş cəmiyyətinin gender bərabərliyinin təmin olunmasında rolu və s. məsələlər haqqında fikirlərini bildiriblər.

1. YAP Central Office hosts conference on "The role of civil society in promoting gender equality and women's rights"
A conference on "The role of civil society in promoting gender equality and women's rights" was held at the YAP Central Office on October 20, jointly organized by the New Azerbaijan Party and the Parliamentary Committee on Family, Women and Children Affairs.
Speaking at the conference, Deputy Chair of the New Azerbaijan Party - Head of the Central Office Tahir Budagov said that ensuring gender equality as an integral part of human rights and freedoms in our country has always been one of the priorities of state policy of the Republic of Azerbaijan. The legal basis for the implementation of gender policy in accordance with the requirements of modern times is the Constitution of independent Azerbaijan, adopted on November 12, 1995 on the initiative and under the direct leadership of Heydar Aliyev. According to the Law "On Ensuring Gender Equality (Men and Women)" adopted 15 years ago is also important in terms of reliable protection of women's rights in our country. The law reflects the mechanism of legal regulation to protect the gender balance.
Tahir Budagov noted that a society with gender equality is a society in which men and women are equal members: “In such a society, the rights of men and women are protected equally. Promoting gender equality is a constant issue and it is important to pursue it consistently. In this area, civil society actors are also active in covering important issues.
He also noted that the state women's policy in Azerbaijan was determined by the great leader Heydar Aliyev. The issues of gender equality have a special place in the policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. Gender issues are expected at almost all levels in Azerbaijan. An excellent legal framework has been created for women to assert themselves in public life. It is no coincidence that our women are represented in the Milli Majlis, international organizations and public administration.
The head of the YAP Central Office said that the New Azerbaijan Party always has a high attitude towards Azerbaijani women: “Our women have been active in the ranks of our party since its inception. Our women have been at the forefront of all stages of the YAP's development. In all difficult moments, they fulfilled their duties with dignity. This activity, along with the historical traditions of Azerbaijani women, stems from the essence of the gender policy implemented in our country - the creation of the necessary conditions for women to enjoy all opportunities as a full member of society.
In her speech, the chairman of the Parliamentary Committee on Family, Women and Children Hicran Huseynova noted that the policy pursued by the Azerbaijani state in the field of gender equality, the established institutional mechanisms and legislative framework are ahead of many developed countries. In general, Azerbaijan has historically stood side by side with many leading countries in ensuring equality and protecting women's rights. Article 25 of the Constitution of Azerbaijan establishes the principle of equality between women and men and declares the inadmissibility of discrimination. Violation of the right to equality is defined in the Criminal Code as a criminal act.
The chair of the committee noted that many legal acts, documents, action plans, state programs have been adopted, including the implementation of gender equality policy: “Besides, Azerbaijan has joined a number of conventions supporting women's rights and gender equality. This, in turn, led to the improvement of the legislative framework. At the same time, all adopted and newly drafted laws and regulations are subject to gender expertise. This is very important, as it identifies many gaps in ensuring gender equality. Azerbaijan has joined the Global Sustainable Development Goals, which include 17 goals and 169 goals set out in the 2030 Agenda for Sustainable Development. In general, a number of factors that slow down the process of ensuring gender equality in the world also exist in Azerbaijan. Early marriage, domestic violence, and negative gender stereotypes remain a problem. This means that we have duties and responsibilities. The law on gender equality needs to be amended on certain issues, and a draft has been prepared.
According to Huseynova, achieving gender equality is not an easy task: "Officials of the parties and civil society in the country should increase cooperation in this area, strengthen awareness, and convey existing laws, rights and freedoms to the people."
Speaking at the event, Bahar Muradova, a member of the YAP Board and chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, said that the law on gender equality defines the main directions of the state policy in this direction. At the same time, the law promotes gender culture. He stressed the importance of the proposed changes to the law.
The Chairperson of the State Committee noted that gender equality is the creation of equal rights, duties, opportunities for men and women, as well as an equal social situation in society. At the same time, gender equality means equal representation and participation. Noting that equal opportunities consist of human rights, conditions and guarantees necessary for the realization of all their forms, the chairman of the Committee stressed that each state has defined an appropriate policy in this regard. She noted that in order to achieve this equality, first of all, it is necessary to eliminate all forms of sexual inequality and discrimination. In this regard, Azerbaijan has acceded to international conventions and incorporated its obligations into its legislation.
Touching upon the importance of promoting gender equality, Muradova said that the new political configuration in Azerbaijan allows us to contribute to equal representation and participation in political parties, non-governmental organizations and trade unions. The chairman of the committee stressed the role of the YAP as a central actor in the political configuration in our country.
Deputy Minister of Labor and Social Protection Anar Karimov said that the role of Azerbaijani women in society is constantly growing. Regarding the employment of women, the Deputy Minister said that women make up more than 50 percent of the country's population and consistent measures are being taken to ensure their employment.
According to Karimov, women also take an active part in the self-employment program. He also gave detailed information about the programs and projects implemented by the Ministry of Labor and Social Affairs in this direction.
The conference was also attended by Deputy Chair of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan Sona Salmanova, Chair of the Parliamentary Committee on Labor and Social Policy Musa Guliyev, Deputy Head of the Sabunchu District Executive Power Rena Farajova, UNFPA Representative in Azerbaijan Farid Babayev, “Women Entrepreneurs Development Association in Azerbaijan Sakina Babayeva, Chairman of the Board of the Public Union, and Rashad Mahmudov, MP, spoke about the legal guarantees of gender equality in our country, protection of women's social rights, development of women's entrepreneurship, the role of civil society in ensuring gender equality, etc. expressed their views on the issues.