“Narkotiksiz həyat” mövzusunda tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlığı çərçivəsində təhsil müəssisələrində keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin davamı olaraq 25 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin dekan müavinləri, müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə “Narkotiksiz həyat” adlı tədbir təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə ”UNEC Könüllüləri” təşkilatının sədri Orxan Vəliyev açaraq, iştirakçıları salamlayıb. Daha sonra çıxış edən Türk Dünyası İqtisad fakültəsinin dekan müavini Cəvahir Məmmədova, universitetin müəllimi Nəriman Xanəhmədov, Biznes və menecment fakültəsinin katibi Elxan Salayev mövzunun aktuallığını vurğulayaraq, bu cür tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Tədbirdə Ailə problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamilə Əliyeva çıxış edərək, əhalinin rifahının yaxşılaşdırılmasına, insanların sağlamlığına, gənc və yeniyetmələrin sağlam nəsil kimi formalaşmasına dair dövlət tərəfindən qəbul olunmuş qanunlar, dövlət proqramları və həyata keçirilən layihələr haqqında danışıb. K.Əliyeva çıxışında cəmiyyətimizi narahat edən aktual problemlərdən biri olan ziyanlı vərdişlərin, xüsusilə narkomaniyanın yaratdığı fəsadlar və bu fəsadların aradan qaldırılması istiqamətində Komitə tərəfindən görülmüş işlər barədə məlumat verərək, gənclər arasında narkomaniyaya qarşı mübarizə işinin gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən həkim-narkoloq Asif Kəngərli və psixoterapevt Aydan Xasməmmədzadə narkotiklərin insan orqanizminə məhvedici təsiri, cəmiyyətə və insanların sağlamlığına ziyanı və törətdiyi sosial bəlalar haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat veriblər.
Tədbirdə iştirakçılarla mövzu ətrafında interaktiv söhbətlər aparılıb, onlara Komitə tərəfindən hazırlanan maarifləndirici bukletlər paylanılıb.

An event on "Life without drugs" was held
An event entitled "Life without drugs" was organized on October 25, 2021 with the participation of teachers and students of the Azerbaijan State University of Economics as a continuation of awareness-raising activities in educational institutions in cooperation with the Ministry of Education and the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The event was opened by the Head of the UNEC Volunteers Orkhan Valiyev, who greeted the participants. Javahir Mammadova, Deputy head of the Faculty of Economics of the Turkic World, Nariman Khanahmedov, Lecturer of the University, Elkhan Salayev, Secretary of the Faculty of Business and Management spoke about the urgency of the issue and the importance of such events.
Speaking at the event, Deputy Head of the Family Problems Department Kamila Aliyeva spoke about the laws adopted by the government, state programs and projects to improve the welfare of the population, human health, the formation of young people and adolescents as a healthy generation. In her speech, K.Aliyeva informed about the harmful habits of one of the urgent problems of our society, especially the consequences of drug addiction and the work done by the Committee to eliminate these complications, the importance of strengthening the fight against drugs among young people.
Afterwards, narcologist Asif Kangarli and psychotherapist Aydan Khasmammadzadeh informed the participants about the destructive effects of drugs on the human body, the damage to society and human health and the social disasters they cause.
The participants had interactive conversations on the topic and were given educational booklets prepared by the Committee.