Bərdə terrorundan bir il ötür
Ermənistan Silahlı Qüvvələri 27 və 28 oktyabr 2020-ci il tarixlərində növbəti hərbi cinayət törədərək gündüz saatlarında Bərdə şəhərinə raket zərbələri endirib. Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini pozaraq insanların sıx cəmləşdiyi məkanları qadağan olunmuş reaktiv sistem “Smerç” yaylım atəşinə məruz qoyması nəticəsində mülki əhali arasında xeyli sayda itki yaşanıb.
Döyüş əməliyyatlarının davam etdiyi 44 gün ərzində Bərdə şəhəri və ətraf yaşayış məntəqələrinə endirilən raket və artilleriya zərbələri nəticəsində 26 qadın, 72 kişi, 14 azyaşlı olmaqla ümumilikdə 112 nəfər xəsarət alıb, 29 nəfər həlak olub. Şəhər infrastrukturuna və insanların əmlakına külli miqdarda ziyan dəyib.
Cəbhə xəttindən xeyli uzaqda yerləşən və heç bir hədəf əlamətləri və hərbi obyekt olmayan şəhərdə mülki insanların məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrinin növbəti dəfə hədəf alınması terroru dövlət siyasəti səviyyəsinə qaldırmış Ermənistanın cinayətkar mahiyyətini bir daha nümayiş etdirir.

One year has passed since the terror in Barda
On October 27 and 28, 2020, the Armenian Armed Forces committed another war crime and fired rockets at the city of Barda in the afternoon. The civilian population suffered heavy casualties as a result of the Smerch rocket fire, which violated the norms and principles of international law and exposed crowded places.
A total of 112 people, including 26 women, 72 men and 14 minors, were injured and 29 were killed as a result of rocket and artillery strikes in Barda and surrounding settlements during the 44 days of hostilities. The city's infrastructure and people's property were severely damaged.
The re-targeting of civilian settlements in the city, which is far from the front line and has no targets and no military facilities, once again demonstrates the criminal nature of Armenia, which has raised terrorism to the level of state policy.