Erkən nikah və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələri mövzusunda tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində təhsil müəssisələrində yeniyetmə və gənclərin müxtəlif mövzular ətrafında maarifləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərin davamı olaraq 27 oktyabr 2021-ci il tarixində erkən nikah və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələri mövzusunda İctimai İaşə və Xidmət üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin tələbələrinin iştirakı ilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin Ailə problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva çıxış edərək, erkən nikah və qohumlar arasında bağlanan nikahların cəmiyyətimizi narahat edən problemlərdən biri olduğunu qeyd edib, belə nikahların mənfi nəticələri barədə ətraflı danışıb. Eyni zamanda K.Əliyeva çıxışında erkən nikah və qohumlar arasında bağlanan nikahların qarşısının alınmasına dair qanunvericilikdən, qəbul edilən normativ- hüquqi sənədlər haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib.
Daha sonra Səhiyyə Nazirliyinin İctimai - Səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Zümrüd Kazımova çıxışında erkən nikahın qızların sağlamlığına və psixoloji durumuna mənfi təsir göstərdiyini, arzuolunmaz hamiləliyə, ana və körpə ölümünə səbəb olduğunu, qızların reproduktiv sisteminin pozulmasına gətirib çıxardığını vurğulayaraq, yeniyetmə və gənc qızlara ailənin nə olduğunu tam anladıqdan sonra, ailə həyatına fizioloji və psixoloji cəhətdən tam hazır olduqdan sonra ailə həyatı qurmağı tövsiyə edib.
Yekunda İctimai İaşə və Xidmət üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin Tərbiyə işləri üzrə direktor müavini Rəhimova Yaqut çıxış edərək, belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini bildirib.
Sonda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, Komitə tərəfindən hazırlanan “Erkən nikah – uşaqlığımızı əlimizdən almayın”, “Erkən nikah-uşaq evliliyi”, “Erkən nikaha YOX deyirik!” adlı sosial çarxlar nümayiş etdirilib, “Qan qohumları arasında nikah və onun fəsadları” və “Sağlam həyat naminə erkən nikaha yox deyək” adlı bukletlər paylanılıb.

An event was held on early marriage and the negative consequences of marriage between relatives
As a continuation of the measures taken by the State Committee for Family, Women and Children Affairs in cooperation with the Ministry of Health and the Ministry of Education to inform adolescents and young people on various topics in educational institutions on October 27, 2021 on early marriage and the negative consequences of in-law marriage. An event was held with the participation of students of the Baku State Vocational Education Center for Public Catering and Services.
Speaking at the event, Kamila Aliyeva, Deputy Head of the Family Problems Department of the State Committee, noted that early marriages and marriages between relatives are one of the problems of our society, and spoke in detail about the negative consequences of such marriages. At the same time, in her speech, K.Aliyeva informed the participants about the legislation on the prevention of early marriages and marriages between relatives, the adopted normative-legal documents.
Zumrud Kazimova, a methodologist at the Center for Public Health Reforms of the Ministry of Health, said that early marriage had a negative impact on girls 'health and psychological condition, leading to unwanted pregnancies, maternal and infant deaths, and disruption of girls' reproductive systems. She recommended building a family life after the persons fully understood that they were physiologically and psychologically ready for family life.
In conclusion, Rahimova Yagut, Deputy Director for Educational Affairs of the Baku State Vocational Training Center for Public Catering and Services, stressed the importance of such events.