Məktəblərdə “Uşaqların internetdən təhlükəsiz istifadəsinin təmin edilməsi” mövzusunda təlimlər keçirildi
“Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair Strategiyasının həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı” və “Kibertəhlükəsizlik üzrə maarifləndirmə ayı” çərçivəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin birgə əməkdaşlığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Sabunçu rayonu 72 və 188 nömrəli, Yasamal rayonu 53 nömrəli, Abşeron rayonu Xırdalan şəhəri 3 nömrəli və Mehdiabad qəsəbəsi 4 nömrəli orta məktəbdə 8-11-ci sinif şagirdlərinin iştirakı ilə “Uşaqların internetdən təhlükəsiz istifadəsinin təmin edilməsi” mövzusunda maarifləndirici təlimlər keçirilib.
26-29 oktyabr 2021-ci il tarixlərində keçirilən təlimlərin məqsədi uşaqların kibertəhlükələrdən və zərərli informasiyalardan qorunması, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin imzaladığı 30 oktyabr 2018-ci il tarixli “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” Qanunun təbliği və müvafiq mövzu üzrə məlumatlandırmanın aparılmasıdır.
Təlimlər Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin İnformasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin əməkdaşı Sevil Rəsulzadə və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşı Aysel Hadiyeva tərəfindən aparılıb.
Təlim müddətində təqdimatlar vasitəsilə uşaq və yeniyetmələrin internetdə üzləşə biləcəyi kibertəhdidlər, onlardan müdafiə üsulları, internetdən düzgün istifadə qaydaları və digər məlumatlar diqqətə çatdırılıb.

Trainings on "Ensuring safe use of the Internet for children" were held in schools
The trainings on "Ensuring safe use of the Internet for children" were held with the participation of 8-11th grade students at secondary schools No. 72 and 188 in Sabunchu district, No. 53 in Yasamal district, No. 3 in Khirdalan city of Absheron district and No. 4 in Mehdiabad, with joint cooperation of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Electronic Security Service under the Ministry of Digital Development and Transport and the Ministry of Education within the framework of the “Action Plan for the Implementation of the Strategy for Children of the Republic of Azerbaijan for 2020-2025” and the “Cyber Security Awareness Month” .
The purpose of the trainings held on October 26-29, 2021 is to protect children from cyber threats and harmful information, to promote the Law "On protection of children from harmful information" signed by the President of the Republic of Azerbaijan on October 30, 2018 and to raise awareness on the relevant topic.
The trainings were conducted by Sevil Rasulzadeh, an employee of the Information and Analytical Research Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, and Aysel Hajiyeva, an employee of the Electronic Security Service under the Ministry of Digital Development and Transport.
During the training, the presentations provided information on cyber threats that children and adolescents may face on the Internet, methods of protection against them, rules of proper use of the Internet and other information.