SPECA-nın Gender və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə İşçi Qrupunun virtual iclası keçirilib
2 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycanın sədrliyi ilə BMT-nin Mərkəzi Asiya Dövlətləri üçün Xüsusi Proqramının (SPECA) Gender və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üzrə İşçi Qrupunun “Ədalətin bərpası: COVID-19 pandemiyasından sonra dünyada gender bərabərliyi” mövzusunda virtual iclası keçirilib.
İclasda BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının icraçı katibinin müavini Dmitriy Mariyasin, BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə iqtisadi və sosial Komissiyasının icraçı katibinin müavini Kavex Zahedi və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Ilk sessiya çərçivəsində qadınların iqtisadi sahədə irəliləməsi məsələləri və gender bərabərliyi üzrə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq istiqamətində COVID-19 pandemiyası dönəmidə SPECA ölkələrində (Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Özbəkistan) görülən işlər və gələcək siyasi təşəbbüslər müzakirə edilib, bu sahədə həyat keçirilən tədbirlər haqqında məruzələr dinlənilib.
SPECA-nın Gender və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə İşçi Qrupunun sədri Sədaqət Qəhrəmanova çıxışında bütün dünyada pandemiya səbəbindən yaranan sosial-iqtisadi problemlərə, eyni zamanda ölkəmizdə erməni təcavüzü ilə mübarizə kontekstində yaranan çətinliklərə baxmayaraq qadın və qızların hüquq və imkanlarının inkişaf etdirilməsi sahəsində tədbirlərin davam etdirildiyini bildirib.
S. Qəhrəmanova SPECA-nın Gender və DİM üzrə İşçi Qrupunun davamlı inkişafın məqsədlərini həyata keçirməkdə, üzv ölkələrdə qadın və qızların hüquqlarının təmin edilməsində, iqtisadi fəaliyyətdə qadınların iştirakının artırılmasında mühüm təcrübə platforması olduğunu qeyd edib. O, COVİD-19 pandemiyası dövründə Azərbaycanda gender bərabərliyi, qadınların hüquq və imkanlarının gücləndirilməsi, qadın sahibkarlığının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, layihələr, əldə edilən nəticələr haqqında məlumat verib və təcrübələri bölüşüb. Sədr müavini bu sahədə əldə olunan uğurlara baxmayaraq regional əməkdaşlıq, səmərəli dialoq və birgə səylərimiz sayəsində bu istiqamətdə daha böyük inkişafa nail olunacağına ümidini ifadə edib.
İkinci Sessiyanı BMT-nin AİK gender və sosial məsələlər üzrə məsul şəxsi Malina Koparanova açıq elan edərək, haqqı ödənilməyən əmək sayəsində qadınların iqtisadi hüquq və səlahiyyətlərinin gücləndirilməsi istiqamətində AİK-nın əsas təklif və tövsiyyələrini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Üçüncü sessiyada SPECA-nın Gender və DİM üzrə İşçi Qrupunun 2020-2021-ci illər üzrə fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib və 2022-ci il üzrə işçi planı müzakirə olunub.
Görüşdə BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının, Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının, BMT-nin İnkişaf Proqramının və Qadınlar Təşkilatının regional ofisinin və Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının rəsmi nümayəndələri iştirak ediblər.

SPECA Working Group on Gender and Sustainable Development Goals held Virtual Meeting
On November 2, 2021, Azerbaijan hosted a virtual meeting of the Working Group on Gender and Sustainable Development Goals (SDGs) of the UN Special Program for Central Asia (SPECA) on "Restoring Justice: Gender Equality in the World after the COVID-19 pandemic" .
Dmitry Mariyasin, Deputy Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe, Kaveh Zahedi, Deputy Executive Secretary of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific, and Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, made opening remarks at the meeting.
The first session discussed the issues of women's economic development and the work done in SPECA countries (Azerbaijan, Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Uzbekistan) and future political initiatives to achieve the UN Sustainable Development Goals on gender equality during the COVID-19 pandemic. Reports on the activities carried out in this area were heard.
In her speech, Sadagat Gahramanova, Chair of the SPECA Working Group on Gender and Sustainable Development, said that despite the socio-economic problems caused by the pandemic around the world, as well as the challenges of combating Armenian aggression in our country, measures are being taken to develop women's and girls' rights.
Gahramanova noted that the SPECA Working Group on Gender and SGP is an important experience platform in achieving the goals of sustainable development, ensuring the rights of women and girls in member countries, and increasing women's participation in economic activities. She spoke about gender equality, strengthening women's rights and opportunities, measures taken to develop women's entrepreneurship, projects, results achieved during the COVID-19 pandemic in Azerbaijan and shared her experiences. She expressed hope that despite the successes in this area, greater progress will be made in this direction due to regional cooperation, fruitful dialogue and joint efforts.
Opening the second session, Malina Koparanova, UNECE Officer for Gender and Social Affairs, presented the EU's key proposals and recommendations to strengthen women's economic rights and empowerment through unpaid work.
The third session heard a report on the activities of the SPECA Working Group on Gender and SGP for 2020-2021 and discussed the work plan for 2022.
The meeting was attended by officials from the UN Economic Commission for Europe, the Food and Agriculture Organization, the UN Development Program and the regional office of the Women's Organization, and the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific.