Xarici qonaqlar Zaqatala Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinə səfər ediblər
23 noyabr 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri, rezident əlaqələndirici Vladanka Andreeva, ABŞ Səfirliyinin Missiya rəhbərinin müavini Maykl Dikerson, Niderland Krallığının Azərbaycandakı səfiri Pauline Eizeman, ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Azərbaycandakı missiya direktoru Cey Sinqx, UNDP Rezident Nümayəndəsinin vəzifələrini icra edən Charu Bistin iştirakı ilə Zaqatala rayonuna səfər çərçivəsində Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzində görüş təşkil edilib.
Görüş zamanı qonaqlara mərkəzdə göstərilən xidmətlər barədə geniş məlumat verilib. Qeyd edilib ki, Zaqatala UADM Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində 2010-cu ildən fəaliyyətdədir və əsasən icmada risk qruplu ailələr, uşaqlar və qadınlara xidmət göstərir. Mərkəzdə davranış, nitq və öyrənmə problemi olan uşaqlar üçün aktiv terapiya, ünsiyyət terapiyası və psixoloji dəstək məşğələləri keçirilir.
Fəaliyyətinin əsas hissəsini sosial işin “keys menecment” metodu ilə həyata keçirən mərkəzə, eyni zamanda məişət zorakılığı ilə bağlı müraciətlərin də qəbul olunduğu bildirildi. Zorakılığa məruz qalanların ilkin psixo-sosial qiymətlənləndirməsi aparıldıqdan sonra, onları yerli İcra Hakimiyyəti yanında "Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupu” ilə əlaqələndirərək lazimi psixo-sosial dəstəyin göstərildiyi də qeyd olunub.
Mərkəzin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən qonaqların sualları cavablandırılıb, görüş müzakirələrlə davam edib.

The foreign guests visited the Zagatala Child and Family Support Center
On November 23, 2021, Bahar Muradova, Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Mrs. Vladanka Andreeva, Head of the UN Office in Azerbaijan, Resident Coordinator, Michael Dickerson, Deputy Chief of Mission of the US Embassy, Pauline Eizeman, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Azerbaijan, with the participation of USAID Mission Director in Azerbaijan Jay Singh and UNDP Resident Representative Charu Bist held a meeting at the Child and Family Support Center during the visit to Zagatala
During the meeting, the guests were informed about the services provided at the center. It was noted that Zagatala UADM has been operating under the State Committee for Family, Women and Children Affairs since 2010 and mainly serves families, children and women at risk in the community. The center offers active therapy, communication therapy and psychological support classes for children with behavioral, speech and learning problems.
It was noted that the center, which carries out most of its activities through the "case management" method of social work, also received complaints about domestic violence. Also It was noted that after the initial psycho-social assessment of the victims, the necessary psycho-social support was provided by connecting them with the "Gender Violence and Violence Against Children Monitoring Group" under the local Executive Power.