Tvinninq layihəsi çərçivəsində zorakılıq qurbanlarının dəstəklənməsi ilə bağlı məlumatlandırıcı kitabça hazırlanıb
Tvinninq layihəsi çərçivəsində məişət zorakılığı göstəriciləri, istiqamətləndirmə qaydaları, risk qiymətləndirilmə alətləri və məişət zorakılığı ilə bağlı məhkəmə işlərinə Avropa standartlarına uyğun baxılması üzrə praktik modellər və müasir qabaqcıl təcrübələri özündə əks etdirən məlumatlandırıcı kitabça hazırlanıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Sədaqət Qəhrəmanovanın çıxışından: “Azərbaycanda məişət zorakılığı və gender bərabərliyi sahəsində milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və yeni normativ hüquqi aktların qəbul edilməsi bu sahədə müsbət nəticələrin əldə edilməsinə səbəb olub. Buna baxmayaraq dünyanın bir çox ölkəsində olduğu kimi, Azərbaycanda da bu problemlə hələ də üzləşirik. Cəmiyyətimizdə zorakılığa yer yoxdur və ona hər hansı bir haqq qazandırmaq mümkün deyil. Məişət zorakılığı ilə mübarizədə əsas vasitələrdən biri də maarifləndirmə və qabaqlayıcı tədbirlərin həyata keçirilməsidir. Bura bu istiqamətdə çalışan mütəxəsissilərin beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla bilik və bacarıqlardan düzgün istifadə olunması və tətbiq edilməsi daxildir. Adı çəkilən vəsait beynəlxalq təcrübə əsasında hazırlanıb və materialda mütəxəsisslər üçün tövsiyələr, risk qiymətləndirmə vasitələri, eləcə də məişət zorakılığından əziyyət çəkən şəxslərə hüquqi və psixoloji yardım haqqında məlumatlarla tanış ola bilərsiniz. Əminəm ki, vəsait bu sahədə çalışan mütəxəssislərin faəliyyəti üçün faydalı bir vasitə olacaq. Bu işin ərsəyə gəlməsində Litva və Avstriyadan olan həmkarlarımıza təşəkkürümüzü bildiririk“.
Kitabçada siz məişət zorakılığı qurbanlarının dəstəklənməsi ilə bağlı praktiki modellər və müasir qabaqcıl təcrübələrlə tanış ola biləcəksiniz. Burada məzmun istiqamətləndirmə mexanizmlərinin addımlarına uyğun şəkildə təqdim olunur. Kitabçanın başlanğıcındakı fəsillərdə məişət zorakılığının müəyyən edilməsi üzrə təlimatlar yer alıb və təhsil işçiləri, səhiyyə işçiləri, polis əməkdaşları və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının mütəxəssisləri üçün nəzərdə tutulub. Sonrakı fəsillər hadisədən sonrakı təhqiqat prosesi və zərərçəkmişə dəstəyin göstərilməsi mərhələsindən bəhs edir. Sonuncu fəsillərdə isə məhkəmə prosesləri zamanı hakimlər üçün faydalı ola biləcək tövsiyələr öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, vəsait Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə hazırlanıb. Onun məzmununa görə “Azərbaycanda məişət zorakılığına məruz qalan şəxslərin təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin imkanlarının gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində hazırlanıb.

An information booklet on supporting victims of violence has been prepared as part of the Twinning project
3 December 2021
The Twinning project has developed an information booklet on domestic violence indicators, guidelines, risk assessment tools and practical models and modern best practices for dealing with domestic violence cases in accordance with European standards.
Mrs. Sadagat Gahramanova, the Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs noted: “Improvement of national legislation and adoption of new normative legal acts in the field of domestic violence and gender equality in Azerbaijan has led to positive results in this area. Nevertheless, we still face this problem in Azerbaijan, as in many countries around the world. There is no place for violence in our society and it is impossible to justify it. One of the main tools in the fight against domestic violence is education and prevention. This includes the proper use and application of knowledge and skills by professionals working in this area, taking into account international experience. These materials are based on international experience, and in the material you can get acquainted with recommendations for experts, risk assessment tools, as well as information on legal and psychological assistance to victims of domestic violence. I am confident that the funds will be a useful tool for the activities of professionals working in this field. We thank our colleagues from Lithuania and Austria for making this happen”
In the booklet, you will learn about practical models and modern best practices in supporting victims of domestic violence. Here, the content is presented in accordance with the steps of the referral mechanisms. The chapters at the beginning of the booklet contain guidelines for identifying domestic violence and are intended for educators, health workers, police officers, and local government officials. Subsequent chapters discuss the post-incident investigation process and the support phase for the victim. The last chapters contain recommendations that can be useful for judges during court proceedings.
It should be noted that the funds were prepared with the financial support of the European Union. According to its content, it was developed within the framework of the Twinning project "Strengthening the capacity of government agencies and local referral mechanisms to ensure the safety and support of victims of domestic violence in Azerbaijan."