Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın kütləvi informasiya vasitələri, vətəndaş cəmiyyəti təmsilçiləri və sosial şəbəkə istifadəçilərinə müraciəti
Hörmətli media, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri və sosial şəbəkə istifadəçiləri.
Məişətdə, tədris müəssisələrində, o cümlədən məktəbəqədər tədris müəssisələrində və internat məktəblərində, bütövlükdə isə cəmiyyətdə həddi-buluğa çatmayanlara qarşı baş verən zorakılıq hallarına göstərdiyiniz həssas münasibətə görə hər birinizə təşəkkür edirik.
Bununla belə uşaqlara münasibətdə zorakılıq hallarının ictimailəşdirlməsi zamanı zorakılıq qurbanı olan uşaqlara münasibətdə etik qaydaların pozulmasından, o cümlədən zorakılıq qurbanı olmuş uşağın (uşaqların) vizual görüntülərinin (video, foto) yayılması zamanı sifəti örtən filterdən (baby face filter) istifadə olunmamasından, onların fərdi məlumatlarının, o cümlədən adlarının, yaşayış ünvanlarının verilməsindən hədsiz narahatlığımızı ifadə edirik. Belə həssas məsələlərin ictimailəşdirilməsi zamanı ilk növbədə uşağın ən ümdə mənafeləri birinci yerdə olmalıdır.
Ölkəmizin tərəfdar çıxdığı müvafiq beynəlxalq normalara və milli qanunvericiliyimizə görə heç bir uşaq onun şəxsi və ailə həyatına, mənzil toxunulmazlığı, yazışma sirri hüququnun həyata keçirlməsinə özbaşına və ya qanunsuz müdaxilə və ya şərəf və nüfuzuna qanunsuz qəsdin obyekti ola bilməz.
Bizlər bəzən bilməməzlikdən, bəzən səhlənkarlıqdan və ya hər hansı bir səbəbdən zorakılıq qurbanı olan uşaqlara qarşı zorakılıq hallarını ictimailəşdirərkən uşağın ümdə mənafelərinə xələl gətiririk və beləliklə zorakılıq qurbanın mənafelərinə zidd hərəkətlər etmiş oluruq.
Hər birinizi zorakılıq qurbanı olmuş uşaqlara münasibətdə daha həssas olmağa, uşağın ümdə mənafelərinə zidd olan, onun şəxsi həyatına müdaxilə sayılan və fərdi məlumatlarının yayılmasına xidmət edən hərəkətlərdən çəkinməyə çağırırıq.
Müvafiq hakimiyyət orqanlarını tədris müəssisələrində, o cümlədən uşaq bağçaları, körpələr evləri, internat məktəbləri, ixtisaslaşmış tibb müəssisələri və digər yerlərdə də mütəmadi monitorinqlər keçirməyə və üzə çıxarılan neqativ hallarla bağlı ictimaiyyəti məlumatlandırmağa səsləyirik.

Appeal of the Public Council under the State Committee for Family, Women and Children Affairs to the media, civil society representatives and social network users
Dear media, civil society representatives and social network users.
We once again call on parents, families and every member of our society to be more attentive to children, to take care of them, to be sensitive to their needs and desires, and to apply to the relevant government agencies in case of negative situations.
However, we express our concern about the violations of ethical rules in relation to children victims of violence during the publicization of cases of violence against children, including the failure to use a baby face filter during the dissemination of visual images (video, photo) of a child victim (children), their personal data, names and addresses. When publicizing such sensitive issues, the child's best interests should come first.
According to the relevant international norms and national legislation to which our country is a party, no child may be the object of the unlawful interference with his or her private and family life, the inviolability of his or her privacy .
When we publicize cases of violence against children who are victims of violence, we harm the best interests of the child and thus act against the interests of the victim of violence.
We urge each of you to be more sensitive to children who have been victims of violence, and to refrain from actions that contrary to the child's core interests, interfere with his or her privacy, and serve to disclose personal information.
We call on the relevant authorities to conduct regular monitoring of educational institutions, including kindergartens, nurseries, boarding schools, specialized medical institutions and other places, and to inform the public about the negative facts.