Bu gün görkəmli alim Zəhra xanım Quliyevanın doğum günüdür
Özündən sonra gələn nəsillər üçün örnək ömür yoluna malik soydaşlarımız içərisində özünəməxsus yeri olan gözəl insan, parlaq şəxsiyyət və əsil vətəndaş mövqeyi ilə seçilən görkəmli alim, ictimai xadim Zəhra xanım Quliyevanın anadan olmasından 99 il ötür.
Zəhra Quliyeva respublikada səhiyyənin, tibb elminin inkişafında xidmətlərinə və ictimai fəaliyyətinə görə ayrı-ayrı illərdə yüksək mükafatlara layiq görülmüş, Azərbaycan qadın hərəkatındakı aparıcı rolu ilə ölkəmizin həyatına mühüm töhfələr vermişdir.
Zəhra xanım 1998-ci ildə yaradılan Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, görkəmli oftalmoloq-alim, Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, Azərbaycan Oftalmoloqlar Cəmiyyətinin sədri, tanınmış ziyalı, ictimai xadim idi. Bununla yanaşı, o, fədakar və qayğıkeş ana, nümunəvi vətəndaş, sadiq dost və nəcib Azərbaycan qadını idi.
Zəhra Quliyeva dəfələrlə SSRİ Ali Sovetinin, rayon və Bakı şəhər sovetlərinin deputatı seçilmiş, müxtəlif beynəlxalq cəmiyyətlərin və şuraların üzvü olmuşdur. Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri olduğu dövrlərdə rayonlara səfərlər edir, insanların qayğıları ilə maraqlanırdı. Bölgələrdə, kənd yerlərində qadınların fəallığını, tədbirlərdəki çıxışlarını görəndə sevinc və fərəh hissi keçirən Zəhra xanım çalışırdı ki, qadınlar öz hüquqlarını dərindən bilsinlər, daha fəal və təşəbbüskar olsunlar.
O, milli ideallara bağlı vətənpərvər ziyalı kimi daim Azərbaycanın firavan gələcəyi naminə yorulmadan çalışır, dünyanın bir çox ölkələrində keçirilmiş qadın qurultaylarında, elmi simpoziumlarda, sülh günlərində, yüksək səviyyəli toplantılarda iştirak edərək Azərbaycan qadınlarını təmsil edirdi.
Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərini yaşadan və gələcək nəsillərə ötürən Zəhra xanım hər bir dövr üçün nümunə olacaq bir həyat yaşamış, insanlar arasında tükənməz məhəbbət, böyük hörmət qazanmışdır.
Gözəl və güclü xarakteri yüksək vətənpərvərliyi və nəcibliyi ilə bu gün də qəlblərimizdə yaşayan Zəhra xanımı dərin hörmət və ehtiramla anırıq!

Today is the prominent scientist Zahra Guliyeva’s birthday
99 years have passed since the birth of Zahra Guliyeva, a prominent scientist, public figure, a beautiful person, a bright personality and a true citizen, who has a special place among our compatriots who have exemplary life for future generations.
Zahra Guliyeva was awarded high prizes for her services in the development of healthcare, medical science and public activity in the republic, and made important contributions with her leading role in the Azerbaijani women's movement.
Mrs. Zahra was the Chair of the State Committee for Women's Issues, established in 1998, a prominent ophthalmologist-scientist, rector of the Azerbaijan Medical University, Chair of the Azerbaijan Society of Ophthalmologists, a well-known intellectual and public figure. At the same time, she was a selfless and caring mother, an exemplary citizen, a loyal friend and a noble Azerbaijani woman.
Zahra Guliyeva was repeatedly elected to the Supreme Soviet of the USSR, district and Baku city councils, and was a member of various international societies and councils. During her tenure as chair of the State Committee for Women's Issues, she visited the regions and took care of people. Mrs. Zahra, who felt joy and happiness when she saw the activity of women in the regions and rural areas, their speeches at events, tried to make women more aware of their rights, to be more active and enterprising.
As a patriotic intellectual committed to national ideals, she has always worked tirelessly for the prosperous future of Azerbaijan, representing Azerbaijani women by participating in women's congresses, scientific symposiums, peace days and high-level meetings in many countries around the world.
Mrs. Zahra, who lived the national and spiritual values of Azerbaijan and passed them on to future generations, lived a life that will be an example for all times, gained inexhaustible love and great respect among people.
We remember with deep respect and esteem Mrs. Zahra, who lives in our hearts today with her beautiful and strong character, high patriotism and nobility!