Anası tərəfindən evdə tək buraxılan azyaşlı uşaqla bağlı Dövlət Komitəsinin məlumatı
3 fevral 2022-ci il tarixində kütləvi informasiya vasitələrində evdə tək qalan azyaşlı uşağın yaşadıqları Yasamal rayonu, Ə.Əhmədov küçəsində yerləşən binanın mənzillərinin birində eyvana çıxaraq təhlükəli vəziyyətdə olması ilə bağlı video görüntü öz əksini tapmışdır.
Məsələnin araşdırılması ilə əlaqədar dərhal Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Uşaq problemləri şöbəsinin əməkdaşları, Yasamal rayon İcra Hakimiyyəti yanında Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyanın nümayəndəsi və Daxili İşlər Nazirliyinin Yasamal rayonu üzrə Polis şöbəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri üzrə inspektoru yuxarıda qeyd edilən ünvanda yerləşən ailəyə səfər həyata keçiriblər.
6 yaşlı uşağın anası A.Ə həyat yoldaşından ayrıldığını, evin yaxınlığında yerləşən şirniyyat müəssisəsində işlədiyini və uşağı evdə nəzarətsiz şəkildə tək qoyaraq işə getdiyini bildirib. Azyaşlı ilə söhbət zamanı məlum olub ki, gün ərzində anası işə getdiyi üçün onu evdə tək qoyur və uşaq qorxduğu üçün eyvana çıxaraq anasını çağırır.
Komitə əməkdaşları anaya valideynlik məsuliyyətini izah ediblər.
Ailə nəzarətə götürülüb və problemlərinin həlli istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulur.

Information of the State Committee on a minor left alone at home by his mother
On February 3, 2022, the media published a video of a minor child in a dangerous situation on the balcony of one of the apartments in the building located on A.Ahmadov Street, Yasamal district, where he had been left alone.
The staff of Department on Children's Issues of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, a representative of the Commission for the Protection of Minors' Rights under the Yasamal District Executive Power and an inspector for juvenile affairs of the Yasamal District Police Department of the Ministry of Internal Affairs immediately visited the family living at the mentioned address.
The mother of the 6-year-old child said that she had divorced from her husband, and had been working in a confectionery factory near the house, so she left the child unattended at home and went to work. During the conversation with the minor, it was found out that during the day his mother left him alone at home, and the child was afraid, went to the balcony and called his mother.
Committee staff explained parental responsibility to the mother.
The family has been taken under control and appropriate measures will be taken to solve their problems.