Məişət zorakılığına YOX deyək!”adlı layihə çərçivəsində növbəti tədbir keçirilib
“Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın 12.2.6-cı “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə mövzusunda ali təhsil və peşə təhsili müəssisələrində mühazirə və seminarların təşkili”bəndinə uyğun olaraq 3 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Texniki Universitetində 1-ci kurs tələbələrinin iştirakı ilə “Məişət zorakılığına YOX deyək!” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin əməkdaşları Rafiq Mahmudov və Səmra Əliyeva “Özümüzü məişət zorakılığından necə qorumalıyıq?” adlı təqdimatla çıxış ediblər. Məişət zorakılığı nədir, zorakılığın növləri, zorakılıq qurbanlarına dəstək mexanizmləri, mövcud qanunvericilik bazası, yerli və xarici təcrübə, Dövlət Komitəsinin məişət zorakılığı ilə bağlı həyata keçirdiyi genişmiqyaslı tədbirlər barədə tələbələrə geniş məlumat verilib.
Tədbirdə “Azərbaycan ailəsi” film festivalına təqdim edilən, məişət zorakılığına həsr olunmuş film nümayiş etdirilib. Eyni zamanda gənclər mövzu ilə bağlı hazırlanmış posteri #sevgidoludünyanaminə və #zorakılıqsızdünya heşteqləri ilə öz sosial şəbəkə hesablarında paylaşıblar.

The next event was held within the framework of the project called “Let's say NO to domestic violence!”
In accordance with item 12.2.6 of the National Action Plan on Combating Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023, “Organization of lectures and seminars in higher education and vocational education institutions on the prevention and control of domestic violence” on March 3, 2022, an event called "Let's say NO to domestic violence!" was held with the participation of first-year students at the Azerbaijan Technical University.
Rafig Mahmudov and Samra Aliyeva, the employees of the Family Problems Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs made a presentation entitled "How should we protect ourselves from domestic violence?". Students were informed about what domestic violence is, types of violence, mechanisms to support victims of violence, the existing legal framework, local and foreign experience, large-scale measures taken by the State Committee on Domestic Violence.
A film dedicated to domestic violence presented at the "Azerbaijan Family" film festival was shown at the event. At the same time, young people shared a poster on the topic on their social network accounts with the hashtags #fortheworldfulloflove and #worldwithoutviolence.