Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində məişət zorakılığına həsr olunmuş tədbir keçirilib
28 mart 2022-ci il tarixində “Məişət zorakılığına YOX deyək!” adlı layihə çərçivəsində növbəti tədbir Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tələbələrinin iştirakı ilə baş tutub. Tədbir “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın 12.2.6-cı “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə mövzusunda ali təhsil və peşə təhsili müəssisələrində mühazirə və seminarların təşkili” bəndinə uyğun olaraq həyata keçirilib.
Tədbirdə ADNSU-nun Tərbiyə işləri üzrə prorektoru Ata Babayev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin əməkdaşları Rafiq Mahmudov və Səmra Əliyeva çıxış ediblər. Tədbirdə məişət zorakılığı nədir, zorakılığın növləri, zorakılıq qurbanları və zorakılığı törədən şəxslərin reabilitasiyası üzrə mexanizmlər, müvafiq istiqamətdə ölkəmizdə mövcud qanunvericilik bazası barədə tələbələrə geniş məlumat verilib. Eyni zamanda Dövlət Komitəsinin məişət zorakılığı ilə bağlı həyata keçirdiyi genişmiqyaslı tədbirlər haqqında tədbir iştirakçıları məlumatlandırılıb, “Özümüzü məişət zorakılığından necə qorumalıyıq?” adlı təqdimat və “Azərbaycan ailəsi” film festivalına təqdim edilən, məişət zorakılığına həsr olunmuş “Affekt” filmi nümayiş edilib.

An event dedicated to domestic violence was held at the Azerbaijan State University of Oil and Industry
The next event within the project “Let's Say NO to Domestic Violence” was held with the participation of students of the Azerbaijan State University of Oil and Industry on March 28, 2022.
The event was held in accordance with paragraph 12.2.6 "Organization of lectures and seminars in higher education and vocational education on the prevention and control of domestic violence" of the "National Action Plan on Combating Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023".
The event was addressed by Mr. Ata Babayev, Azerbaijan State University of Oil and Industry Vice-Rector for Educational Affairs, Mr. Rafig Mahmudov and Mrs. Samra Aliyeva, employees of the Department of Family Problems of the State Committee for Family, Women and Children Affairs. The students were informed about the nature of domestic violence, types of violence, mechanisms for the rehabilitation of victims and perpetrators of violence, the existing legal framework in our country.
At the same time, the participants were informed about the large-scale measures taken by the State Committee on Domestic Violence, "How should we protect ourselves from domestic violence?" and the film "Affect", dedicated to domestic violence which was presented at the "Azerbaijan Family" film festival.