31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günüdür
“Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəkləşdirmək istəyən erməni millətçiləri tarix boyu öz çirkin niyyətlərindən əl çəkməyərək soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə və soyqırımlar həyata keçirmişlər.
Azərbaycan xalqına qarşı baş verən ən dəhşətli faciələrdən biri də 1918-ci ilin mart-aprel aylarında törədilmişdir. 30 mart - 3 aprel tarixlərində Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Qarabağ, Naxçıvan ,Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur və digər ərazilərdə Bakı Soveti qoşunlarının və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı nəticəsində on minlərlə soydaşımız etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilmiş, yaşayış məntəqələri, tarixi abidələr, məscid və qəbiristanlıqlar viran edilmişdir.
Ermənilərin xalqımıza qarşı davam edən terror aktlarının İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı bir daha şahidi olduq. Postmünaqişə dövründə də mina təhlükəsi davam etməkdədir. İşğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda tapılan bir neçə kütləvi məzarlıqlar erməni vandalizminin əyani sübutudur. Kəlbəcərdə Başlıbeldə, Şuşa ətrafında, Xocavəndin Edilli kəndi yaxınlığında kütləvi məzarlıqlar, Xocalı rayonunun Fərrux kəndində insan qalıqları tapılmışdır.
Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bütün soyqırım faciələrini qeyd etmək məqsədi ilə 1998-ci il martın 26-da Ümummilli Lider Heydər Əliyev “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərman imzalamış və 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilmişdir.
Prezident İlham Əliyev 2018-ci il yanvarın 18-də “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncam imzalamışdır.
Xalqın qan yaddaşını silmək üçün dəfələrlə ardıcıl cəhdlər göstərilməsinə baxmayaraq, bu, mümkün olmamış və ölkəmiz tarixi ədaləti özü bərpa edərək, düşmən üzərində qələbə qazanmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin diplomatiyası nəticəsində Ermənistanın yeritdiyi terrorçuluq, hərbi təcavüz və silahlı separatçılıq siyasəti ifşa olunur. 44 günlük Vətən müharibəsindəki Zəfərimiz sayəsində əzəli torpaqlarımızı işğaldan azad etməklə Azərbaycan beynəlxalq müstəvidə yerini və rolunu möhkəmləndirdi, xalqının gələcəyə olan inamını daha da gücləndirdi.

March 31 is the Day of Genocide of Azerbaijanis
Throughout history, Armenian nationalists, who want to realize the idea of "Greater Armenia", have not given up their ugly intentions and carried out ethnic cleansing and genocide against our compatriots.
One of the most terrible tragedies against the Azerbaijani people was committed in March-April 1918. Tens of thousands of our compatriots as a result of the genocide of Azerbaijanis by Baku Soviet troops and Dashnak Armenian armed groups were killed for their religious affiliation, and settlements, historical monuments, mosques, and cemeteries were destroyedin Baku and various regions of Baku province, as well as in Karabakh, Nakhchivan, Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Salyan, Zangazur and other areas from March 30 to April 3.
We have once again witnessed the ongoing terrorist acts of Armenians against our people during the Second Karabakh War. The threat of landmines continues in the post-conflict period. Several mass graves found in our liberated lands are clear proof of Armenian vandalism. Mass graves and human remains were found in Kalbajar, in Bashlibel, around Shusha, near Edilli village of Khojavend, and in Farrukh village of Khojaly region.
In order to commemorate all the genocide tragedies committed against the Azerbaijani people, on March 26, 1998, National Leader Heydar Aliyev signed the Decree "On the Genocide of Azerbaijanis" and March 31 was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis.
On January 18, 2018, President Ilham Aliyev signed an Order "On the 100th anniversary of the 1918 genocide of Azerbaijanis."
Despite repeated attempts by Armenians to erase the memory of the people's blood, this was not possible, and our country has won a victory over the enemy, restoring historical justice. As a result of the diplomacy of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the policy of terrorism, military aggression and armed separatism pursued by Armenia is exposed. Thanks to our victory in the 44-day Patriotic War, by liberating our ancient lands from occupation, Azerbaijan has strengthened its place and role in the international arena, and further strengthened the confidence of its people in the future.