Soyqırımı gününə həsr olunan dəyirmi masa yekunlaşıb
31 mart 2022-ci il tarixində Ailə,Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Komitə yanında İctimai şuranın birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib.
Tədbir xalqımıza qarşı törədilən bəşəri cinayətlər barədə həqiqətlərin ictimaiyyətə çatdırılması, gələcək nəsillərin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədi daşıyıb.
Tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə başlayıb.
Dəyirmi masaya moderatorluq edən Dövlət Komitəsi yanında İctimai şuranın sədri Sahib Məmmədov qonaqları salamlayaraq erməni millətçiləri tərəfindən Azərbaycanın bölgələrində törədilən bu hadisələrin Azərbaycan tarixinin ən faciəli səhifələrindən olduğunu qeyd edib. Ermənilərin uzun illər sonra da bu əməllərini davam etdirdiyini, xalqımızı terrora, soyqırımlara məruz qoyduğunu, Vətən müharibəsi zamanı hərbi cinayətlər törətdiyinə diqqət çəkib. O, uzun zaman sonra ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən bu günə hüquqi qiymət verildiyini vurğulayaraq, bugünədək bu hadisələrlə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması sahəsində mühüm işlər görüldüyünü diqqətə çatdırıb. S. Məmmədov bu vacib təbliğat işini daha da gücləndirərək davam etdirilməsi, adıçəkilən cinayətlərə beynəlxalq müstəvidə hüquqi qiymət verilməsi üçün səylə çalışmalı olduğumuzu bildirib.
Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova tarixin və xalqımızın hafizəsinə əbədi həkk olunmuş bu faciəli günün önəmindən bəhs edərək, belə bir tədbirin keçirilməsi təşəbbüsünü göstərdiklərinə görə ictimai şura üzvlərinə təşəkkürünü bildirib. Uzun illər Azərbaycanın işğallara, soyqırımlara məruz qaldığını, amansız cinayətlərə hədəf edildiyini vurğulayan sədr, bu hadisələrə beynəlxalq qiymətin verilmədiyini, cinayətkarla qurban arasında bərabərlik işarəsinin qoyulduğunu qeyd edib. O, Ulu öndər Heydər Əliyevin zamanında yeritdiyi siyasətin davamı olaraq Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın inkişaf siyasətinin davamı olaraq yüzillərə söykənən məğlubiyyət sindromundan qurtulduğunu, öz imkanları daxilində əsarətə son qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda sədr bugünədək Prezident İlham Əliyevin, eləcə də Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun bu sahədə mühüm fəaliyyətindən bəhs edib.
O qeyd edib ki, beynəlxalq aləmdə baş verən prosesləri düzgün qiymətləndirərək, hər bir uyğun məqamda dünya ictimaiyyətinə bu həqiqətləri çatdırmalı, cinayətkar əməllərə layiq olduğu qiymət verilənədək susmamalı və siyasi-iqtisadi imkanları bir araya gətirərək mühüm addımlar atmalıyıq.
Bakı Dövlət Universitetinin müəllimi, tarix elmləri doktoru, professor Lətifə Əliyeva çıxışında qanlı hadisələrlə bağlı tarixi məqamları qeyd edərək, bu tarixin araşdırılmasında, həqiqətlərin üzə çıxarılmasında uzun illər qadağaların olduğunu, hazırda isə, sənədlərin müxtəlif arxivlərdə saxlandığını və bu arxivlərə giriş üçün məhdudiyyətlər qoyulduğunu diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, ermənilər tarixi saxtalaşdıraraq öz çirkin əməllərini xalqımızın adına qələmə verib. 1918-ci il qırğınlarının daha çox Bakı quberniyası və ətrafında, eləcə də Şamaxı, Quba, Lənkəran və Qarabağ kimi ərazilərdə törədildiyinə diqqət çəkən alim bu hadisələrlə və bundan illər sonra da bu hadisələri təkrarlayaraq ermənilərin həqiqi simasını göstərdiklərini vurğulayıb.
Millət vəkili, filologiya elmləri doktoru, professor Nizami Cəfərov bu qanlı hadisənin Azərbaycan tarixində silinməz iz buraxdığını qeyd edib. O, yaşananların bundan sonra da tarixdə qalıb gələcək nəsillərə ötürülməsi üçün mövcud olan bütün yollardan istifadə edərək beynəlxalq aləmdə daha da güclü təbliğat aparmalı olduğumuzu diqqətə çatdırıb. O, 19-cu əsrdən başlayaraq erməni-azərbaycan münasibətləri mövzusuna Azərbaycan ədəbiyyatında tez-tez müraciət olunduğunu vurğulayıb. Eyni zamanda, N.Cəfərov klassik ədəbiyyatımızın nümayəndələri olan C.Məmmədquluzadə, Y.V.Çəmənzəminli, M.S.Ordubadi və başqalarının əsərlərində və onların dərc olunmamış bəzi yazılarında bu məqamlara diqqət çəkildiyini bildirib. Eyni zamanda alim, bu gün aparılan araşdırmalar nəticəsində həmin əlyazmalarda ermənilərin xalqımıza qarşı birmənalı olmayan münasibətlərini aşkara çıxarmağın mümkün olduğunu qeyd edib. O, ermənilərin törətdiyi cinayətlərin yalnız bunlarla mədudlaşmadığını, tariximizdə baş verən bir sıra hadisələrin ermənilərin etnik təmizləmə siyasətinin mühüm hissəsini təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
Millət vəkili, hüquq elmləri doktoru, professor Nizami Səfərov soyqırımı gününün tarixinin ən qanlı səhifələrindən olduğunu, ümumilikdə müxtəlif bölgələrdə törədilən cinayətlər nəticəsində 50 minədək insanın qətlə yetirildiyini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, müasir tariximizdə Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il fərmanı ilə bu hadisələrə ilk dəfə hüquqi qiymət verilib.
Soyqrımı konsepsiyasının tarixindən bəhs edən və onu ətraflı izah edən alim, ermənilər tərəfindən törədilən bu soyqrımının mədəni soyqırım konseptini ehtiva etdiyini qeyd edib. Beynəlxalq ictimaiyyətin ikili standartlarına diqqət çəkən alim, dünyada baş verən bir sıra terror hadisələrindən fərqli olaraq Xocalıda, eyni zamanda Azərbaycanın bir sıra ərazilərində törədilən terror əməllərinə qarşı məhkəmə tribunallarının qurulmadığını bildirib.
Daha sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Azəri Türk Qadınlar İB sədri Tənzilə Rüstəmxanlı, "İnformasiya Təşəbbüslərinə Dəstək” İB sədri Cəsarət Hüseynzadə, Qarabağ qazisi, Müharibə Veteranı Qadınlarına Sosial Yardım İB sədri Rada Abbas, “Mirzə Ələkbər Sabir” fondunun sədri Sevda Tahirli, Ekoloji Maarifçilik və Monitorinq İB sədri Qəmzə Yusubova çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürlərini bildiriblər.

The round table dedicated to the day of the genocide
On March 31, 2022, the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Public Council under the Committee jointly organized a round table dedicated to the Genocide of Azerbaijanis. The event aims to inform the public about the truth about the crimes committed against our people, to protect the national memory of future generations and perpetuate the memory of the victims of the genocide.
The event began with a minute of silence in memory of the victims of the genocide.
Mr. Sahib Mammadov, Chairman of the Public Council under the State Committee, who moderated the round table, greeted the guests and noted that these events committed by Armenian nationalists in the regions of Azerbaijan are one of the most tragic pages in the history of Azerbaijan. He noted that Armenians continued these actions for many years, subjected our people to terror and genocide, and committed war crimes during the Great Patriotic War. He stressed that the national leader Heydar Aliyev gave a legal assessment to this day after a long time, noting that important work has been done to convey the truth about these events to the world community.
Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee spoke about the importance of this tragic day, which is forever engraved in the memory of our people, and thanked the members of the public council for the initiative to hold such an event. She noted that Azerbaijan has been subjected to occupations, genocides and ruthless crimes for many years, and these events were not given an international assessment, and a sign of equality was set between the perpetrator and the victim. Mrs. Muradova noted that as a continuation of the policy pursued by National Leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev, as a continuation of Azerbaijan's development policy, got rid of the centuries-old syndrome of defeat and put an end to slavery within its means. At the same time, the chairwoman spoke about the important activities of the Heydar Aliyev Foundation in this field under the leadership of President Ilham Aliyev and Vice-president Mehriban Aliyeva.
By properly assessing the processes taking place in the international arena, we must convey these truths to the world community at every opportunity, remain silent until the criminal acts are assessed as worthy, and take important steps by combining political and economic opportunities-he said.
MP, Doctor of Philology, Professor Nizami Jafarov noted that this bloody event left an indelible mark on the history of Azerbaijan. He stressed that we must intensify our propaganda in the international arena, using all available means to pass on the real history to future generations. He stressed that the topic of Armenian-Azerbaijani relations has been frequently addressed in Azerbaijani literature since the 19th century. At the same time, N.Jafarov noted that these points were noted in the works of representatives of our classical literature J.Mammadguluzade, Y.V.Chamanzaminli, M.S.Ordubadi and others and in some of their unpublished writings. At the same time, the scientist noted that as a result of today's research, it is possible to reveal in these manuscripts the ambiguous attitude of Armenians towards our people.
MP, Doctor of Law, Professor Nizami Safarov said that the day of the genocide was one of the bloodiest pages in history, and about 50,000 people were killed as a result of crimes committed in different regions. He noted that for the first time in our modern history, these events were given a legal assessment by the decree of Heydar Aliyev dated March 26, 1998.
Speaking about the history of the concept of genocide and explaining it in detail, the scientist said that this genocide committed by Armenians includes the concept of cultural genocide. Drawing attention to the double standards of the international community, the scientist said that, unlike a number of terrorist acts in the world, no court tribunals have been established against terrorist acts committed in Khojaly, as well as in some parts of Azerbaijan.