Oxuyaq və paylaşaq” adlı sosial maarifləndirmə layihəsinə start verilir
Aparılan araşdırmalar göstərir ki, kiçik yaşlı uşaqlara tez-tez kitab oxumaq onların ibtidai mütaliəyə marağının yaranmasında, dinləmə mədəniyyətinin formalaşmasında, emosional sferanın inkişafında və dünyagörüşünün artmasında olduqca əhəmiyyətlidir. Kitablar söz və ifadə bazasını artırır, gələcəkdə həyatı daha dərin qavramağa şərait yaradır. Bu gün oxunulan hər bir kitab gələcəkdə həyatın bütün sahələrində insana töhfə verəcəkdir. Mütaliəni mütəmadi davranış halına gətirmək, kitab oxumağı və dinləməyi sevdirmək, paylaşmaq və başqalarının da kitab oxumasına vəsilə olmaq insanın mənəvi dünyasını zənginləşdirir.
Mütəxəssislərin fikrincə valideynlər 2 yaşından başlayaraq hər bir uşağın öz şəxsi kitabxanasını yaratmağa başlasa, onlar kitablara qarşı daha da həvəsli olarlar. Eyni zamanda uşaqlar adətən gördüklərini təkrarladıqları üçün valideynlərin mütaliəyə sevgisi, təbliği onlar üçün daha gözəl nümunədir.
Kitabların oxunulduqdan sonra sadəcə rəflərdə qalmaması, paylaşılması ekoloji baxımdan da olduqca vacibdir. Çünki kitabların kağızdan, kağızın isə ağacdan hazırlandığını nəzərə alsaq, uşaqlara kitabları sevdirməklə, onları səliqəli saxlamağı və paylaşmağı öyrətməklə daha çox ağacların kəsilməsinin qarşısını almaq olar. Beləliklə həm də uşaqlara ekologiyanı qorumağı, təbiəti sevməyi və zərər verməməyi təşviq etmiş olarıq.
Yuxarıda qeyd olunanların, eyni zamanda “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən “Oxuyaq və paylaşaq” adlı sosial maarifləndirmə layihəsinə start verilir. Layihə çərçivəsində könüllü şəxslər və kollektivlərin Bakı şəhərində və regionlarda yaşayan uşaqlara kitablar göndərməsi, həmin kitabların istifadədən sonra uşaqların eyni bölgədə yaşayan həmyaşıdlarına ötürülməsi və layihənin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, daha çox uşağın bəhrələnməsi planlaşdırılır.
Cari ilin sonuna kimi davam etdirilməsi nəzərdə tutulan layihəyə 1 aprel 2022-ci il tarixində Şüvəlan Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzində start verilib. 2 aprel Beynəlxalq Uşaq Kitabı Günü ərəfəsində uşaqlara layihə və Azərbaycan ədəbi dilinin düzgün tətbiq olunması barədə məlumat verilib, toplanmış kitablar onlara təqdim edilib və kitabları oxuduqdan sonra həmyaşıdları ilə paylaşmaqları tövsiyə olunub.
Daha sonra təqdim edilən kitablardan bir neçəsi uşaqlarla birgə mütaliə olunub.
Layihənin əhəmiyyətini, regionları əhatə edəcəyini və uşaqların üzündə təbəssüm, qəlbində sevinc yaradacığını nəzərə alaraq, cəmiyyət üzvlərini layihədə aktiv iştirak etməyə dəvət edirik. Təqdim olunan hər bir kitab uşaqların mənəvi dünyasına müsbət töhfə olacaqdır.

Research shows that frequent reading is very important for young children to develop their interest in primary reading, the formation of a culture of listening, the development of the emotional sphere and the growth of their worldview. Books increase the base of words and expressions, and create conditions for a deeper understanding of life in the future. Every book read today will contribute to all aspects of life in the future. Making reading a regular behavior, loving reading and listening to books, sharing and helping others to read books also enriches a person's spiritual world.
According to experts, if parents start creating their own library for each child from the age of 2, they will be more enthusiastic about books. At the same time, because children often repeat what they see, parents' love of reading and preaching is a better example for them.
It is also important from an environmental point of view that books should not be left on the shelves after being read, but shared. Because books are made of paper and paper is made of wood, it is possible to prevent more trees from being cut down by teaching children to love books, keep them neat and share them. In this way, we can also encourage children to protect the environment, love nature and not harm it.
Taking into account the abovementioned, as well as the importance of the "State Program on the use of the Azerbaijani language in the context of globalization and the development of linguistics in the country", the State Committee for Family, Women and Children Affairs launches a social awareness project "Read and Share". Within the framework of the project, volunteers and teams will send books to children living in Baku and the regions, after using these books, children will transfer them to their peers living in the same region and expand the scope of the project, more children will benefit.
The project, which is expected to continue until the end of this year, was launched on April 1, 2022 at the Shuvalan Child and Family Support Center. On the eve of the International Children's Book Day on April 2, children were informed about the project and the correct application of the Azerbaijani literary language were presented with the collected books and recommended to share the books with their peers after reading.
Later, some of the books presented were read with the children.
Considering the importance of the project, which will cover the regions and bring a smile to the faces and joy to the hearts of children, we invite community members to take an active part in the project. Each book presented will be a positive contribution to the spiritual world of children.