Regionlarda məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində tədbirlər davam edir
“Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası və məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsi və regionlarda zorakılıqla mübarizə sahəsində maarifləndirmə işinin aparılması məqsədilə Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun üzvləri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Xızı və Siyəzən rayon və Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətlərində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun üzvləri iştirak edib.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova çıxış edərək, məişət zorakılığının qarşısını almaq üçün qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinin zəruriliyindən danışıb. O, bu istiqamətdə bələdiyyələrin imkanlarından istifadə olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə iştirak edən monitorinq qruplarının sədrləri öz çıxışlarında baş vermiş məişət zorakılığı halları ilə bağlı monitorinq qruplarına daxil olmuş müraciətlər və bu sahədə görülmüş işlər, o cümlədən ailə münasibətlərindən irəli gələn bir sıra məsələlər barədə məlumatlar veriblər.
Daha sonra “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə” mövzusunda Peşə Liseyində təhsil alan gənclər və müəllimlər üçün Dövlət Komitəsinin hüquqi-təminat şöbəsinin baş məsləhətçisi Tural Hüseynzadə tərəfindən təlim keçirilib.
Təlim zamanı iştirakçılara mövzu ilə əlaqədar ətraflı məlumat verilib, məişət zorakılığının qarşısının alınması zamanı qarşıya çıxan problemlər və onların həlli yolları müzakirə edilib.

Measures are being taken to prevent domestic violence in the regions
A meeting was held with members of the monitoring group on gender violence and violence against children established in the Executive Power of Absheron District in order to implement the “National Action Plan on Combating Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023” and to strengthen measures to prevent domestic violence and raise awareness in the field of combating violence in the regions.
The meeting was attended by members of the monitoring group on gender violence and violence against children established in the Executive Powers of Khizi and Siyazan districts and Sumgayit city.
Mrs. Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee spoke about the need to take preventive measures to prevent domestic violence. She stressed the importance of using the opportunities of municipalities in this direction.
In their speeches, the chairmen of the monitoring groups informed about the appeals directed to the monitoring groups regarding the cases of domestic violence and the work done in this field, as well as a number of issues arising from family relations.
Later, Mr.Tural Huseynzadeh, Chief Adviser of the Legal Support Department of the State Committee conducted a training on "Prevention and Combating Domestic Violence" for Youth and Teachers of Vocational High School.
During the training, participants were given detailed information on the topic, discussed the problems encountered in the prevention of domestic violence and their solutions.