30 iyul - Dünya İnsan Alveri ilə Mübarizə Günüdür
Qloballaşan dünyada ümumbəşəri problemlərdən biri də insan alveridir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 2013-cü il 18 dekabr tarixli qətnaməsinə əsasən hər il 30 iyul tarixi İnsan Alverinə qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü kimi qeyd olunur.
Cinsi istismar, məcburi əmək, borca görə köləlik, uşaq əməyinin istismarı, “ev” köləliyi, dilənçilik, insanların silahlı qruplaşmalarda məcburi işlədilməsi, orqan transplantasiyası məqsədi ilə insan alveri – bütün bunlar eyni dəhşətli cinayətin fərqli növləridir.
İnsan hüquqlarına zidd olan insan alverinə qarşı ölkəmizdə ciddi mübarizə aparılır və hüquqi-normativ baza müəyyən edilib. Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” təsdiq edilib.
Xüsusilə vurğulamalıyıq ki, bu ciddi problemin qarşısının alınması və qurbanlara kömək məqsədi ilə 152 və 562-21-12 Qaynar xətti də fəaliyyət göstərir.
Hər kəsi insan ləyaqətini alçaldan bu bəlaya qarşı mübarizəyə qoşulmağa, insan alveri qurbanlarına dəstək olmağa çağırırıq.

World Day Against Trafficking
World Day Against Trafficking in Persons is observed every year on July 30th. For the first time, the decision to declare this particular date as an international day to combat human trafficking was made on December 18, 2013 and officially enshrined in the UN General Assembly resolution “Improving the coordination of efforts to combat human trafficking”.
This initiative is mainly aimed at drawing the attention of the general public to the problem of human trafficking and its consequences, the situation of victims of human trafficking and the protection of their rights. World Day is also intended to remind of the importance and necessity of coordinated and consistent action in the fight against this phenomenon, while maintaining fundamental human rights, both at the national and international levels.
A regulatory and legal framework has been created in the republic. Based on the relevant Decree of President Ilham Aliyev, the National Action Plan to Combat Human Trafficking in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024 was approved.
Of particular note, hotlines 152 and 562-21-12 also operate to prevent this serious problem and provide assistance to the victims.