Bu gün görkəmli alim, ictimai xadim Zəhra xanım Quliyevanın anadan olmasından 100 il ötür
Bu gün Azərbaycan Respublikası Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, tibb elmləri doktoru, professor, parlaq şəxsiyyət və əsil vətəndaş mövqeyi ilə seçilən görkəmli alim, ictimai xadim Zəhra xanım Quliyevanın anadan olmasından 100 il ötür.
82 illik ömrü boyu insanların gözlərinə nur bəxş edən, dünya oftalmologiya elmində öz dəst-xətti, fikri və sözü olan, Azərbaycanda qadın hərəkatının öncüllərindən biri imicini qazanan bu xanımın işıqlı xatirəsi hər kəs tərəfindən yad edilir.
Gənc yaşlarından Respublikanın ictimai-mədəni həyatında fəal iştirak edən, dəfələrlə SSRİ Ali Sovetinin, rayon və Bakı şəhər sovetlərinin deputatı seçilmiş, eyni zamanda Azərbaycan qadınlarının təşkilatlanmasında xüsusi xidmətləri olan, müxtəlif beynəlxalq cəmiyyətlərin və şuraların üzvü olan Zəhra xanım, dünyanın bir çox ölkələrində keçirilmiş qadın qurultaylarında, elmi simpoziumlarda, beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycan qadınlarını layiqincə təmsil etmiş, öz çıxışlarında Azərbaycan həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmışdır.
Məhz səmərəli fəaliyyətinin nəticəsi idi ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 14 yanvar tarixində imzaladığı Fərman ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikası Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri vəzifəsinə Zəhra Quliyeva təyin edilmişdi. Bu, böyük fədakarlıq tələb edən təyinatla Z.Quliyeva bütün fikrini ölkədə qadın məsələlərinin dövlət səviyyəsində həllinə yönəltmişdir. Ümummilli Lider Zəhra xanımın işgüzar fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, və bu işin öhdəsindən layiqincə gələcəyinə əminlik ifadə edərək onu belə məsul bir vəzifəyə təyin etmişdi.
Zəhra xanım təkcə öz övladlarına deyil, minlərlə insana qayğı ilə yanaşmış, onların dərdlərinə şərik olmuşdur. Hamı onu ziyalı, vətənpərvər, mədəni, qayğıkeş, xeyirxah, humanist, gözəl qadın kimi tanıyır. Zəhra Quliyeva mənalı ömür yaşayaraq, özündən sonra nümunə olacaq bir ziyalı alim ömrü qoyub getmişdir.
Görkəmli alimin humanistliyi, insanpərvərliyi, qəlbinin gözəlliyi sanki üzünə vurmuşdu. O, yorulmaq bilmədən ən ucqar kəndlərə belə gedir, ağır vəziyyətdə olan xəstələri müalicə edirdi. Gözləmirdi ki, xəstə insanlar gəlib onu tapsınlar, o özü təşəbbüs göstərərək, həmin insanların vəziyyətini göz önünə gətirərək onları axtarıb tapır, müalicələrinə çalışırdı.
Zəhra Quliyeva 150-dən artıq elmi işin, 3 monoqrafiya, dərslik və bir neçə dərs vəsaitinin, ixtiraların müəllifidir. Zəhra xanım səmərəli fəaliyyətinə və əhəmiyyətli xidmətlərinə görə "Qırmızı Əmək Bayrağı", "Şərəf Nişanı", Azərbaycan Respublikasının "Şöhrət" ordenləri və medallarla təltif edilmiş, əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüşdür.
O, 2005-ci il noyabrın 28-də vəfat etmişdir.
Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərini yaşadan və gələcək nəsillərə ötürən Zəhra xanım hər bir dövr üçün nümunə olacaq bir həyat yaşamış, insanlar arasında tükənməz məhəbbət, böyük hörmət qazanmışdır.

It is 100 years today, since the birth of prominent scientist and public figure Zahra Guliyeva
100 year has passed today since the birth of Zahra Guliyeva, the Chair of the State Committee for Women's Issues of the Republic of Azerbaijan, a doctor of medical sciences, a professor, an outstanding scientist, public figure distinguished by her brilliant personality and the position of a noble citizen.
The bright memory of this lady, who had her handwriting, thoughts and words in the world of ophthalmology science, who earned the image of one of the pioneers of the women's movement in Azerbaijan, is remembered by everyone.
Mrs. Zahra, who actively participated in the social and cultural life of the Republic from a young age, was repeatedly elected as a deputy of the Supreme Soviet of the USSR, regional and Baku city councils, and at the same time had special services in the organization of Azerbaijani women, was a member of various international societies and councils, represented Azerbaijani women at scientific symposiums and international events, at women's congresses held in many countries of the world, and conveyed the truths of Azerbaijan to the world community in her speeches.
As a result of her effective activity, Zahra Guliyeva was appointed to the post of Chairperson of the State Committee on Women's Issues of the Republic of Azerbaijan, established by the Decree signed by National Leader Heydar Aliyev on January 14, 1998. With this appointment, Z. Guliyeva focused all her thoughts on the solution to women's issues in the country at the state level. The National Leader highly appreciated Ms. Zahra's business activity and expressed confidence that she would be able to cope with this task, and appointed her to such a responsible position.
Mrs. Zahra cared not only for her children, but for thousands of people, and shared their troubles. Everyone knows her as an intelligent, patriotic, cultured, caring, kind, humane, and beautiful woman. Zahra Guliyeva lived a meaningful life and left behind an intellectual scientific life that will be an example.
The outstanding scientist's humanity, philanthropy, and the beauty of her heart seemed to reflect on her face. She tirelessly went to the most remote villages and treated patients in bad conditions. She did not wait for sick people to come and find him, she took the initiative herself, looked for them and tried to treat them.
Zahra Guliyeva is the author of more than 150 scientific works, 3 monographs, textbooks and several teaching aids, and inventions. Ms. Zahra was awarded the "Red Labor Flag", "Honour Badge", and "Shohrat" orders and medals of the Republic of Azerbaijan for her effective work and significant services, and was awarded the title of Honored Scientist.
She died on November 28, 2005.
Mrs. Zahra, who kept Azerbaijan's national and moral values alive and passed them on to future generations, lived a life that would be an example for every era and won inexhaustible love and great respect among people.