Görkəmli alim Zəhra xanım Quliyevanın xatirəsi anılıb
Əməkdar elm xadimi, professor Zəhra Quliyevanın yüzillik yubileyi münasibətilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin kollektivi 2-ci Fəxri Xiyabanı ziyarət edərək, görkəmli elm xadiminin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyub. Tədbir zamanı tibb elmləri doktoru, eləcə də Azərbaycan Oftalmoloqlar Cəmiyyətinin sədri olaraq respublika səhiyyəsinin inkişafına, tibb elminə böyük töhfələr vermiş alim haqqında fikirlər bölüşülüb, xatirələr səsləndirilib.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, Zəhra xanımın Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin ilk sədri kimi ölkənin qadın hərəkatında, qadın siyasətinin həyata keçirilməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib. Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, vətənin inkişafı yolunda yorulmadan çalışan parlaq şəxsiyyət kimi adını tarixə yazdığı vurğulanıb. A. Sofiyeva, il ərzində alimin yubileyi ilə bağlı tematik tədbirlərin keçiriləcəyini bildirib.
Mərhumun ailəsi adından çıxış edən, qızı Cəmilə Səttarova, Z. Quliyevanın 82 illik ömründə son günədək vətəninə, xalqına töhfə verməyə çalışdığını söyləyib. Qeyd olunub ki, onun həyat yolu, çoxşaxəli fəaliyyəti bugünədək gənclər üçün gözəl örnək və əvəzsiz nümunədir.

The memory of prominent scientist Zahra Guliyeva was commemorated
On the occasion of the hundredth anniversary of the honored scientist, professor Zahra Guliyeva, the staff of the State Committee for Family, Women and Children Affairs visited the 2nd Honorary Alley, paid tribute to the memory of the outstanding scientist, and laid flowers in front of her grave. During the event, opinions and memories were shared about the doctor of medical sciences, as well as the scientist who made great contributions to the development of healthcare and medical science in the Republic of Azerbaijan as the Chair of the Society of Ophthalmologists of Azerbaijan.
Aynur Sofiyeva, the Deputy Chair of the State Committee noted that Zahra played an important role in the country's women's movement and the implementation of women's policy as the first chairman of the State Committee on Women's Issues. It was emphasized that she wrote her name in history as a brilliant person who worked tirelessly to bring the truths of Azerbaijan to the world community and develop the country. A. Sofiyeva said that thematic events related to the scientist's jubilee will be held during the year.
Speaking on behalf of the deceased's family, her daughter Jamila Sattarova said that Z. Guliyeva tried to contribute to her country and people in her 82 years of life until the last day. It was noted that her life path and multifaceted activities are a great example and an invaluable example for young people to this day.