Erkən nikahın və qohum evliliyinin fəsadları mövzusunda maarifləndirici görüşlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Şüvəlan, Goranboy, Göygöl, Hacıqabul, Saatlı, Sabirabad, Zaqatala, Zərdab Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri (UADM) tərəfindən aidiyyəti qurumlar, idarə, təşkilat və müəssisələrin dəstəyi ilə regionlarda, kənd və qəsəbələrdə yerləşən təhsil müəssisələrində erkən nikahın və qohum evliliyinin fəsadları mövzusunda maarifləndirici görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə erkən nikahın və qohum evliliyinin yaratdığı fəsadların sosial cəhətdən həssas əhali qrupunun artmasına səbəb olduğu, erkən nikahların - xüsusilə qızların sağlamlıq vəziyyətinə və təhsildən yayınmasına, qohumlar arasında bağlanan nikahların isə - müxtəlif növ xəstəliklərin geniş surətdə yayılmasına birbaşa təsir göstərdiyi barədə görüş iştirakçılarına məlumat verilib. Eyni zamanda ailənin və nikahın əhəmiyyəti, onun qorunması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində gənclərlə müzakirələr aparılıb, onların mövcud problemlər və onların həlli yolları ilə bağlı fikirləri dinlənilib.
Tədbirlərdə mövzu ilə əlaqəli təqdimat və filmlər nümayiş etdirilib, maarifləndirmə materialları paylanılıb, tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

Educational meetings were held on the consequences of early marriage and consanguineous marriage
Educational meetings on the consequences of early marriage and consanguineous marriage were held by Aghdam, Shuvelan, Goranboy, Goygol, Hajigabul, Saatli, Sabirabad, Zagatala, Zardab Child and Family Support Centers (CFSC) of the State Committee in educational institutions of the regions, villages and towns.
During the meetings, the participants were informed that the complications caused by early marriage and consanguineous marriage lead to an increase in the socially vulnerable population group, that early marriages and marriages between relatives have a direct impact on the widespread of various types of diseases, especially on girls' health condition and it causes the evasion of education. At the same time, discussions were held with young people in the direction of the importance of family and marriage, its protection and strengthening, and their views on existing problems and ways to solve them.
Presentations and films related to the topic were shown, educational materials were distributed, and questions of the event participants were answered at the events.