2 fevral- Azərbaycan Gəncləri Günüdür
Dövlət gənclər siyasətinin əsasını qoyan Ulu öndər Heydər Əliyev, Azərbaycanın işıqlı sabahlarını gənclərdə görür, onlara qayğı və sevgisini hər zaman hiss etdirirdi. Ümummilli liderin təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə Gənclər və İdman Nazirliyi yaradıldı, 1996-cı ildə ilk dəfə Azərbaycan gənclərinin forumu keçirildi və Gənclər Günü təsis edilməsi müstəqilliyimizin ilk illərində uğurlu gənclər siyasətinin formalaşması üçün zəmin rolunu oynadı.
Bu gün Azərbaycanda gənclər üçün yaradılmış geniş imkanlar, onların uğurlu, intellektual və hərtərəfli inkişaf edən vətəndaşlar kimi formalaşmasını şərtləndirir. Gəncliyimiz, ölkə həyatının bütün sahələrində fəal iştirak edir, mühüm proseslərə qoşularaq, baş verən hadisələrə təsir göstərir, həlledici rol oynayır.
Təsadüfi deyil ki, qəlbində Vətən sevgisi olan və onun yolunda canını verməyə hazır olan hər bir gənc, Ali Baş Komandana güvən hissi ilə yumruq kimi birləşərək, Zəfər yolunda addımladı. Bu gün bu işıqlı gənclik işğaldan azad edilən torpaqlarda şövqlə böyük qayıdış hərəkatına qoşularaq, gələcəyimizi qurur.

February 2 is Azerbaijan Youth Day
The great leader Heydar Aliyev, who laid the foundation of the state youth policy, saw the bright future of Azerbaijan in the youth, and always felt his care and love for them. On the initiative of the national leader, the Ministry of Youth and Sports was established in 1994, the first forum of Azerbaijani youth was held in 1996, and the establishment of Youth Day served as a basis for the formation of a successful youth policy in the first years of our independence.
Today, the wide opportunities created for young people in Azerbaijan determine their formation as successful, intellectual and comprehensively developing citizens. Our youth actively participates in all spheres of the country's life, participates in important processes, influences the happenings and plays a decisive role.
It is not by chance that every young man who has a love for the Motherland in his heart and is ready to give his life for it, united as a fist with a sense of trust in the Commander-in-Chief, stepped on the path of Victory. Today, this bright youth is building our future by enthusiastically joining the great return movement in the lands liberated from occupation.