Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Lanzarote Konvensiyasının Tərəflər Komitəsinin 37-ci iclasında iştirak edib
31 yanvar – 2 fevral 2023-cü il tarixlərində "Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında" Avropa Şurası Konvensiyasının (Lanzarote Konvensiyası) Tərəflər Komitəsinin 37-ci iclası keçirilib.
İclas zamanı adıçəkilən konvensiyanın monitorinqi və yerinə yetirilməsi, müsbət təcrübələr, eyni zamanda uşaqların informasiya kommunikasiya vasitələri ilə zorakılığa və istismara məruz qalma hallarının qarşısının alınması məsələləri müzakirə edilib.
İclas çərçivəsində “EUROPOL”, “Ecpat”, “Hope for Children”, “İNHOPE”, “Missing Children Europe”, “Save the Children” və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən aparılmış tədqiqatlar və hesabatlar üzrə təqdimatlar dinlənilib.
Komitə tərəfindən ölkələr üçün hazırlanmış tövsiyə sənədlərinin müzakirəsi keçirilib.
İclasda Azərbaycanı Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva təmsil edib. C. Rəhmətullayeva “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası” və ondan irəli gələn Tədbirlər Planında Lanzarote konvensiyasının yerinə yetirilməsi ilə bağlı fəaliyyətlərin də nəzərdə tutulduğunu bildirib. O, milli qanunvericiliyin konvensiyaya uyğunlaşdırılması məqsədilə 1 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 4 məcəllə və 6 qanunda dəyişiklikləri nəzərdə tutan Qanunun təstiq edildiyini qeyd edib.
Tərəflər Komitəsi konvensiyanın həyata keçirilməsində tərəfdaş dövlət olaraq Azərbaycanın səylərini müsbət qiymətləndirərək, qəbul olunmuş müvafiq qanunu yüksək dəyərləndirib.
Qeyd edək ki, iclas çərçivəsində Avropa Şurasının Qaçqınlar və Miqrasiya üzrə Baş Katibliyinin xüsusi nümayəndəsi tərəfindən məlumatlar da verilib.
İclas konvensiyaya üzv olmayan, amma təşəbbüslə çıxış edən dövlətlərin müraciətlərinin qəbul edilməsi və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən mövzu ilə bağlı Harvard Universitetində həyata keçirilən xüsusi proqram barədə məlumatların təqdim edilməsi ilə davam edib.

The Chief of Staff of the State Committee attended the 37th meeting of the Committee of the Parties (Lanzarote Committee)
The 37th meeting of the Committee of the Parties to the Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Abuse and Sexual Violence (Lanzarote Convention) was held from 31 January to 2 February 2023.
The meeting discussed the monitoring and implementation of the Convention, good practices, as well as measures to prevent violence and exploitation of children through media.
During the meeting, presentations were made on studies and reports conducted by "Europol", "ECPAT", "Hope For Children", "Inhope", "Missing Children Europe", "Save the Children" and other international organisations. The Committee's recommendations for the countries were also discussed.
At the meeting Azerbaijan was represented by Jeyran Rakhmatullayeva, Chief of Staff of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
In her speech she noted that the "Strategy of the Republic of Azerbaijan for Children 2020-2030" and the "Action Plan" arising from it also provides activities related to the implementation of the Lanzarote Convention.
She mentioned that in order to bring the national legislation in line with the Convention, on 1 February 2023 the President of the Republic of Azerbaijan approved a law providing for amendments to 4 codes and 6 laws.
The Committee of Parties welcomed the efforts of Azerbaijan as a partner state in the implementation of the Convention and highly valued the adopted law.
The meeting continued with the adoption of addresses from States not party to the Convention that had taken the initiative and the presentation of a special programme run by international experts at Harvard University on the topic.